Oběti bojů v Sýrii; Foto: Mohammed Saeed, Wikimedia Commons

Oběti bojů v Sýrii; Foto: Mohammed Saeed, Wikimedia Commons

Zahraniční

VÁLKA: V Sýrii došlo k útoku povstalců chemickými zbraněmi

Desítky civilistů musely v sobotu v syrském městě Halab (Aleppo) vyhledat lékařskou pomoc po útoku jedovatým plynem, z něhož syrská státní média viní povstalce. Lékaři podle ruské agentury Interfax později upřesnili, že ošetřili 73 civilistů, včetně čtyř dětí.

Islamističtí povstalci

Místní guvernér Husajn Diab, který pacienty v nemocnici navštívil, prohlásil, že povstalci vypálili na jednu z městských čtvrtí střely s jedovatým plynem. Státní televize bez dalších podrobností oznámila, že vládní vojáci na útok odpověděli a zasáhli cíl. Představitel zdravotnických úřadů Zijád Táhá řekl, že na základě příznaků u pacientů byl pravděpodobně při útoku použit chlór. Je ale zapotřebí dalších testů, dodal.

Provokace “bílých přileb”

Mluvčí ruského ministerstva obrany generál Igor Konašenkov připomněl dřívější ruská zjištění, že „bílé přilby“ – tedy Západem podporovaní “záchranáři” působící na území kontrolovaném povstalci – chystají v demilitarizovaném pásmu provokaci, aby mohly obvinit vládní síly z použití otravných látek proti místnímu obyvatelstvu. Moskva je podle mluvčího připravena posoudit incident s Tureckem, které má podle dohody s Ruskem za pásmo v Idlíbu zodpovídat.

Rudolf Hruboň