Zahraniční

VIDEO: V Suezském průplavu se kvůli prachové bouři vzpříčila kontejnerová loď

Kapitán lodi Ever Given, která ve středu ucpala Suezský průplav, tvrdí, že na vině nehody byla prachová bouře. Potvrdila to správa kanálu. Loď o výtlaku 224 000 tun se v nejužší části kanálu vzpříčila a zcela zastavila provoz.

400 metrů dlouhá loď

„Kontejnerová loď Ever Given o výtlaku 224 000 tun plující pod panamskou vlajku z Číny do Rotterdamu narazila na dno v úterý brzy ráno v novém průplavu poté, co ztratila možnost manévrovat kvůli silným větrům a prachové bouři,“ uvedl ve středu Úřad pro Suezský průplav ve svém prohlášení. Vítr měl rychlost až 40 uzlů (76 km/h). Také provozovatel Evergreen Marine tvrdí, že loď byla zasažena silným nárazem větru, takže se trup odklonil a narazil na dno a loď se pak celá stočila napříč průplavem a zablokovala jej. Loď je dlouhá 400 metrů a 59 metrů široká, byla naložená do výšky kontejnery, takže byla citlivější na nárazy větru.

Ztráty jdou do miliard

Osm remorkérů už ve středu dokázalo loď otočit, ovšem stále není jasné, kdy se ji podaří dostat z kanálu pryč. Provoz je v něm nadále omezen a úřad otevřel i starý průplav vedle nového z roku 2015, jímž proplouvá denně 50 lodí, aby se zmenšila fronta čekajících plavidel. Ovšem starším mohou proplouvat jen menší lodě. Přes Suezský průplav prochází asi 12 procent světového obchodu. Výrazně zkracuje cestu lodí z Indie a Číny do Evropy, protože se nemusí obeplouvat Afrika. Specializovaný časopis Lloyd’s List denní ztráty způsobené zablokováním Suezu v celosvětovém obchodu vyčíslil na 9,6 miliard dolarů (213 miliard korun).

Zpracoval Rudolf Hruboň