Horníci v oblasti Delgu v severním Súdánu čelí drsným podmínkám a nebezpečím, protože při těžbě zlata v poušti používají riskantní tradiční metody.
Čištění s pomocí chemikálií
Horníci s pomocí svých rukou a jiných primitivních technik extrahují zlato z půdy, a poté používají rtuť a jiné jedovaté a agresivní chemické látky k odstranění železných nečistot ze zlata. “Musíte prohledávat půdu buldozery, dokud nenajdete zlatou žílu, která prochází Zemí. Tato žíla pochází ze střední Afriky, vzdáleného konce Tichého oceánu, a protíná Saúdskou Arábii. Prochází Súdánem, nejen zde,“ říká Fath al-Rahman Adam, jeden z důlních dělníků.
Tradiční naleziště zlata
Další pracovník, Abu Bakr Awad, vysvětlil mechanismus práce těžírny zlata: „Do každého mlýna vkládáme deset až 12 pytlů nalezené rudy. Před tím do nádoby nalijeme vodu, na kterou se vylije rtuť, a poté látka, která zlato očistí, aby se z něj odstranilo železo.“ Zlato je možno nalézt ve většině údolí a pouští severního Súdánu, přičemž existují záznamy o těžbě probíhající v této oblasti již od starověku. Země má rozmanité zdroje mezi pouštní přírodou, kopci a vulkanickými horninami, které mají velké množství minerálů, z nichž nejznámější je zlato, které se ve vysokých podílech vyskytuje v severních oblastech.
Rudolf Hruboň