Zahraniční

VIDEO: V Rusku bylo nalezeno hromadné pohřebiště vězňů finských koncentráků

Vědci v rámci projektu “Bez promlčecí lhůty” objevili v Karelské republice v Rusku pohřebiště vězňů koncentračních táborů, které na tomto území vytvořili finští okupanti během 2. světové války. Oznámil to vedoucí pátracího oddělení operační skupiny Olonets Oleg Levašov.

„Byly nalezeny pozůstatky těl dvou žen, jedné asi 16leté, s prostřelenou hlavou,“ uvedl. Podle archivních dokumentů se toto místo nachází na křižovatce silnic vedoucích ke třem koncentračním táborům v oblasti města Olonets. Celkový počet obětí těchto táborů byl více než osm tisíc civilistů. V roce 2020 se běloruská organizace pro mladistvé vězně obrátila na správu okresu Olonets s žádostí, aby zvěčnila památku 88 běloruských vězňů finských koncentračních táborů. Jejich totožnost byla stanovena během archivních prací a na základě vzpomínek očitých svědků tragédie.

„Hromadný hrob objevily vyhledávači na základě vzpomínek místního obyvatele obce Iljinskij,“ dodal Levašov. Okres Olonets byl obsazen finskými vojsky v polovině podzimu v roce 1941. Útočníci tam zřídili několik táborů, včetně obce Ilyinskij. Celkem bylo v letech 1941-1944 na území ovládaném Finy tehdejší Karelofinské SSR v letech 1941-1944 vytvořeno několik desítek center pro „nenárodní“ civilní obyvatelstvo. Na začátku dubna 1942 v nich bylo asi 24 tisíc lidí – asi 30 % populace v okupační zóně. V táborech podle údajů z odtajněných archivů byli hlavně Rusové, Bělorusové a Ukrajinci.

Zpracoval Rudolf Hruboň