Zásah příslušníků ruské tajné služby FSB; Foto: Repro RIA Novosti

Zásah příslušníků ruské tajné služby FSB; Foto: Repro RIA Novosti

Zahraniční

VIDEO: V ruském Kaliningradu byl zmařen pokus o teroristický útok

V ruském Kaliningradu byl zadržen stoupenec ukrajinského neonacistického pluku Azov, který plánoval provést teroristický útok v zařízeních Baltské flotily a na letišti, uvedlo Centrum pro styk s veřejností ruské tajné služby FSB. Informovala o tom agentura RIA Novosti (viz ZDE).

Napojení na Azov

„Ve městě Kaliningrad byl identifikován a zadržen přívrženec organizace Azov, který měl v úmyslu spáchat sabotáž a teroristické akce proti objektům Baltské flotily ruského námořnictva a vojenskému personálu, a stejně jako proti letišti Chrabrovo,“ uvádí zpráva. V skrýši v místě, kde bydlel, byla nalezena podomácku vyrobená bomba s kapacitou asi pěti kilogramů TNT, korespondence s aktivními členy Azova, propagandistická literatura a symboly této organizace. Podle ruského ministerstva vnitra jde o místního obyvatele narozeného v roce 1967, občana Ruska.

 

Sestrojil bombu

Zadržený se k činu přiznal. Ve videu zveřejněném tajnou službou FSB vypovídá, že ho zástupci pluku Azov kontaktovali poté, co napsal robotovi na kanál Pravda Geraščenko na sociální síti Telegram. Řekli, že mám koupit součástky, koupil jsem je, abych vyrobil improvizované výbušné zařízení, abych zneškodnil, vyhodil do povětří objekt nacházející se ve vesnici Pereslavskoje, Zelenogradská oblast, to je objekt Baltské flotily, přiznal muž. Bylo proti němu zahájeno trestní řízení podle článků „Příprava na teroristický čin“ a „Nedovolená výroba zbraní“.

Zpracoval Rudolf Hruboň