Domácí

VIDEO: V průvodu za legalizaci drog nechyběli Bartoš a Hřib. Policie rozdala desítky pokut

Stovky převážně mladých lidí v čele s představiteli Pirátské strany se v Praze zapojily do průvodu za legalizaci konopí. Policie na Twitteru uvedla, že při demonstraci zaznamenala pět desítek přestupků spojených s držením drog, z nichž většinu vyřešila na místě pokutou.

Poprvé s podporou pražského primátora

Předseda spolku Legalizace.cz Robert Veverka odhadl celkovou účast na několik tisíc lidí a také upozornil, že akce se letos poprvé konala s podporou pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti). Čelní představitelé Pirátské strany včetně jejího předsedy Ivana Bartoše byli také v čele průvodu. Veverkův spolek prosazuje legalizaci konopí pro osobní potřebu. „Ideální stav je, aby regulace nebyla postavená na prohibici a na zákazu pro jednotlivce,“ uvedl Veverka.

Legalizace drog jako program

Piráti jsou svým kladným vztahem k omamným látkám známí. Zlehčují jejich nebezpečí a podnikají dlouhodobě kroky k jejich legalizaci. V minulém roce např. navrhli Piráti v rámci novely zákona o návykových látkách legalizaci až 5 rostlin marihuany pro vlastní potřebu (viz např. ZDE). Jejich “strategií”, jak s oblibou říkají, je legalizovat užívání drog postupně. Nejdříve přesvědčit společnost o tom, že marihuana není škodlivější než cigarety, později že i užívání tvrdých drog je v dnešní době nezbytné.

Pro Bartoše je “dát si jointa” normální

“Když si vezmu, v jakém stresu lidi žijou v práci, tak si myslím, že na toho jointa by měl mít každý nárok, pokud teda není schizofrenik. Dát si to brko je prostě léčba po práci, kde do tebe celý den hučí meeting, briefing, brainstorming. Buď si dáš tři pivka, nebo si dáš jointa, že jo? A řekneš si: Ty vole, až zítra od osmi hodin, mám klídek. A na to nepotřebuješ mít papír od doktora, to je prostě jasný, že když honíš autobusy a schůzky, že jsi večer úplně vyflusanej,” prohlásil předseda Pirátů Bartoš v rozhovoru pro server „Legalizace“ (viz ZDE).

Rudolf Hruboň