Domácí

VIDEO: V Praze se konala demonstrace proti chudobě

Na Václavském náměstí v Praze se konala v sobotu demonstrace proti chudobě, kterou svolala Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Její předseda Josef Středula v sobotu řekl, že akce má dát vládě najevo, že je potřeba pomáhat lidem i firmám.

Vláda rozděluje na bohaté a chudé

Protestu se zúčastnilo několik tisíc lidí. Středula na úvod demonstrace vyzval vládu, aby pomáhala lidem i firmám. Pokud se tak nestane, má před sebou Česko obrovské problémy, řekl. Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková vyzvala k zastropování cen a k zajištění důstojného života lidí. Žitníková uvedla, že demonstranti nejsou lhostejní k tomu, jak budou žít oni, jejich rodiče i jejich děti. Kritizovala růst cen energií i potravin a vyzvala ke stanovení cenových stropů. Regulované ceny podle ní už nyní fungují ve zdravotnictví, mohou tedy být i v jiných sektorech.

Odbory už před akcí uvedly, že by měla vláda přistoupit k regulaci cen potravin, energií, pohonných hmot, vody a nájemného. Zároveň by se podle nich měla zavést daň z mimořádných zisků. Další požadavek míří na zachování reálné kupní síly mezd a platů minimálně na úrovni letošního roku. Posledním požadavkem je zvýšení minimální mzdy na 18 200 korun.

Zpracoval Rudolf Hruboň