Domácí

VIDEO: V Praze protestovaly opět desetitisíce lidí proti současné vládě

K demonstraci žádající odvolání neschopné vlády, předčasné volby a jednání s Ruskem o plynu se v centru Prahy sešli lidé podporující iniciativu Česká republika na 1. místě. Podle policie se na Václavském náměstí sešlo opět několik desítek tisíc lidí.

O práci přijdou statisíce lidí

Jako jeden z prvních řečníků vystoupil bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek. Kritizoval, že si politici od ledna přidají na platech desítky tisíc korun. „Kvůli pádící inflaci se naše životní úroveň propadá, ale obávám se, že to je začátek,“ řekl Paroubek. Varoval před tím, že zkrachuje velké množství firem a na dlažbě se bez práce ocitnou statisíce lidí. „Klíčem je ukončení války na Ukrajině,“ prohlásil Paroubek.

Petice za odvolání vlády

Odpůrci vlády sbírají na Václavském náměstí podpisy pod petici požadující, aby vládu prezident republiky Miloš Zeman odvolal. Opírají se o to, že v Ústavě je v článku 62 napsáno: „Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi.“ Prezident Zeman při své nedávné návštěvě Děčína řekl, že by měl někdy chuť vládu odvolat, ale porušil by prý zákon.

Přímá dohoda s Ruskem

Na první demonstraci začátkem září iniciativa Česko na 1. místě zveřejnila své požadavky. Žádají mimo jiné uzavření smluv na plyn přímo s Ruskem, vystoupení z NATO i z Evropské unie, OSN a Světové zdravotnické organizace (WHO). Na předchozí demonstraci 28. září také lidé, kteří přišli podpořit protest, požadovali stop dodávkám zbraní na Ukrajinu.

Zpracoval Rudolf Hruboň