Domácí

VIDEO: V Praze demonstrovalo přes 70 tisíc lidí proti vládě

V Praze se sešlo v sobotu přes 70 tisíc lidí na první velké demonstraci proti současné vládě. Akce začala ve dvě hodiny a demonstranti zaplnili téměř celé Václavské náměstí.

Česká republika na 1. místě

Demonstrace nesla motto Česká republika na 1. místě. „Nadešel nejvyšší čas se spojit a společně bojovat o budoucnost naší země,“ stálo v pozvánce na shromáždění. V plánu organizátorů se kromě tématu energetiky hovořilo také o potřebě vojenské neutrality, o „ukončení plánovaného ředění národa ukrajinskými uprchlíky“ nebo o nutnosti znovuobnovení samostatnosti ČR v rozhodování. „Česká republika se potřebuje osvobodit od přímé politické poddanosti vůči EU, WHO, OSN,“ psalo se v pozvánce.

Vezmeme si naši zemi zpátky

„Toto je první den našeho vítězství. Vezmeme si naši zemi zpátky,“ uvedli organizátoři na úvod. Zaznívala kritika vlády Petra Fialy a dav volal po předčasných volbách. Opakovaně se skandovalo „demisi“ nebo „už je to tady“. Hovořilo se také o současné energetické krizi a vysoké inflaci. Na shromáždění vystoupila například exposlankyně Zuzana Majerová Zahradníková z Trikolory, podle které vláda nehájí zájmy českých lidí. Projev měl i europoslanec Hynek Blaško zvolený za SPD. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) prý protest svolaly “proruské síly“, které jsou proti zájmům Česka.

Zpracoval Rudolf Hruboň