Zahraniční

VIDEO: V norské vesnici se sesunula půda, pohřešuje se jedenáct lidí

Deset lidí bylo zraněno a 11 je nezvěstných po sesuvu půdy na jihu Norska. Sesuv ve středu brzy ráno smetl více než desítku domů v obci Gjerdrum, asi 30 kilometrů severně od Osla, uvedla podle agentury Reuters norská policie (viz ZDE).

Šest zraněných bylo podle šéfa záchranářů Rogera Pettersena převezeno do nemocnic. Pátrací a záchranné práce mají pokračovat i přes noc. Úsilí záchranářů dnes komplikovala nejen tma, ale i sněžení. Na fotografiích z místa je patrný velký kráter s poničenými budovami na jeho dně. Další stavení visí na hraně kráteru. Na místo byly vyslány zásahové síly a nad oblastí se vznášely vrtulníky. Dosud bylo z oblasti evakuováno kolem 700 lidí.

Pohřešovaní lidé jsou z domů z míst nejvíce zasažených sesuvem, ale dosud není jasné, zda byli uvnitř, nebo pryč nebo zda se jim podařilo uniknout, uvedla policie. Oblast je podle místních úřadů nadále nestabilní a masy půdy se stále pohybují. Jeden z největších sesuvů jílu v poslední době v Norsku se odehrál po vydatných deštích z posledních dnů, což mohlo způsobit, že se půda dala do pohybu, uvedla NRK.

Zpracoval Rudolf Hruboň