V sobotu demonstrovali před ruskou ambasádou v Kyjevě ukrajinští neonacisté a pravicoví radikálové. Oslavovali tzv. Den dobrovolníků, což je oslava vytvoření nechvalně známých polovojenských tzv. dobrovolnických praporů v roce 2014.
Ukrajinská policie nečinně přihlížela
Ruská diplomatická mise v Kyjevě se stala v sobotu večer terčem útoku, když se před ambasádou shromáždil dav převážně krajně pravicových radikálů a osvětloval její prostory světly a kouřovými pochodněmi. Jeden z neonacistů vystřelil světlici, která zasáhla střechu budovy, což bylo hlasitě podporováno davem za zpívání anti-ruských hesel. Přes velkou přítomnost ukrajinští policisté nezasáhli a jen nečinně přihlíželi.
Azov se dopouštěl válečných zločinů
V davu byli zejména členové neslavného Azovského pluku, většinou složeného z extrémně pravicových dobrovolníků, z nichž mnozí otevřeně vyjadřovali nacionalistické a neonacistické názory. Demonstranti mávali vlajkami s logem pluku a „Wolfsangel“ – runa používaná německou 2. tankovou divizí SS „Das Reich“ ve druhé světové válce – kterou jednotka přijala jako svůj symbol.

Prapor tzv. dobrovolnického praporu Azov vycházející z nacistické symboliky; Ilustrace: MrPenguin20 / Wikimedia Commons
Západ před útoky zavírá oči
Ruské diplomatické mise byly od majdanského převratu v roce 2014 často terčem ukrajinských radikálů. V roce 2018 zapálili ultranacionalisté území ruského konzulátu v severovýchodním Charkově. V roce 2016 zaútočily skupiny radikálů na další konzulární úřad v západoukrajinském městě Lvově, zatímco velvyslanectví v Kyjevě bylo napadeno dvakrát za pouhých 24 hodin v březnu téhož roku. Ukrajinské úřady se vždy zdráhaly takové incidenty vyšetřovat, zatímco západní podporovatelé Ukrajiny dávají přednost zavírání očí před takovýmito útoky.
Rudolf Hruboň