Magazín

VIDEO: V italských Pompejích byly objeveny zachovalé pozůstatky dvou mužů

Archeologové našli při vykopávkách v někdejším starověkém městě Pompeje ostatky dalších dvou lidí, které před necelými 2000 lety zasypal popel ze sopky Vesuv. V sobotu o tom informovaly místní úřady. Uvádí se to v článku agentury AP (viz ZDE).

Nejspíš šlo o pána a jeho otroka

Části lebek a kostry dvojice mužů byly objeveny v kdysi elegantní vile na okraji Pompejí, která se pyšnila panoramatickým výhledem na Středozemní moře. Podle agentury AP jde o tu samou oblast, kde byly v roce 2017 nalezeny pozůstatky tří uvázaných koní. Oba muži leželi na zádech pod nejméně dvoumetrovou vrstvou popela. První z nich byl mladý, pravděpodobně ve věku mezi 18 a 25 lety. Stlačení jeho páteře ukazuje, že vykonával manuální práci, a archeologové se proto domnívají, že šlo o otroka. Druhý muž měl statnější postavu a bylo mu podle odhadů mezi 30 a 40 lety. Zemřel s rukama na hrudníku a nohama ohnutýma v kolenou a roztaženýma od sebe.

Zahynuli při zničení města

Antický přístav, který leží nedaleko Neapole, zničil v roce 79 našeho letopočtu výbuch sopky Vesuv. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabie a Oplontis. Z odhadované populace 20 tisíc lidí zemřely při erupci Vesuvu v Pompejích zhruba 2000 z nich. Sopka dýmala a chrlila popel už několik dní před ničivou erupcí, a tak řada lidí z města utekla. Pompeje v poslední době vydaly řadu nových objevů. Na konci roku 2017 archeologové narazili na kostru koně, který podle nich patřil vysoce postavenému římskému vojákovi. Předloni nalezli také kostru muže, kterému kamenný sokl při útěku patrně srazil hlavu.

Zpracoval Rudolf Hruboň