Zahraniční

VIDEO: V Číně popravili úředníka za korupci. Přišel si na šest miliard

V Číně byl v pátek popraven bývalý ředitel státem řízené finanční společnosti Huarong Asset Management. Osmapadesátiletý Laj Siao-min byl v rámci soudního procesu usvědčen v jedné z největších úplatkářských kauz.

Miliardové úplatky

Podle soudu přijal v letech 2008 až 2018 úplatky ve výši 1,788 miliardy jüanů, tedy asi 5,88 miliardy korun. Odsouzen byl také za uplácení, zpronevěru a bigamii. „Laj Siao-min nedbal zákona a byl extrémně chamtivý,“ uvedl soud s dodatkem, že většina úplatků byla přijata po 18. sjezdu komunistické strany Číny, na němž budoucí prezident Si Ťin-pching vyhlásil boj úplatkářství. Společenské škody byly ohromné a zločiny extrémně vážné, takže by měl být podle zákona tvrdě potrestán,“ dodal soud. V jednom případě přijal Laj úplatek ve výši 600 milionů jüanů (skoro dvě miliardy korun). Zpronevěřil také 25 milionů jüanů (cca 80 milionů korun) ze státního majetku.

Zneužíval své pozice

Laj zneužíval své pozice při rozhodování o investicích a státních zakázkách pro stavební firmy. Konsolidační firma Huarong Asset Management byla zřízena spolu se třemi dalšími koncem 90. let po asijské krizi s cílem odkupovat nevymahatelné dluhy, aby se oživil státem řízený finanční trh. Postupně ale společnost rozšiřovala aktivity o bankovní služby, pojištění, hypotéky a poskytování dalších úvěrů. Lajovi nepomohlo ani to, že spolupracoval a poskytl údaje, jak zneužívali systém jeho podřízení. Způsobená škoda byla příliš veliká.

Zpracoval Rudolf Hruboň