Zahraniční

VIDEO: USA otestovaly raketu, kterou zakazovala smlouva INF. Krátce po jejím vypovězení

Spojené státy v neděli provedly test rakety s donedávna zakázaným doletem přes 500 kilometrů, první po vypovězení smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF). Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo obrany.

Test se podle Pentagonu uskutečnil na kalifornském ostrově San Nicolas asi 130 kilometrů západně od Los Angeles. Raketa byla určena pro konvenční nálož a zasáhla cíl ve vzdálenosti větší než 500 kilometrů, uvedlo ministerstvo.

Podezřelé načasování

Spojené státy smlouvu vypověděly už v únoru, definitivně počátkem tohoto měsíce. Smlouva zakazovala oběma stranám zařadit do arzenálu rakety odpalované ze země s doletem 500 až 5500 kilometrů.

Jelikož vývoj nových zbrojních systémů trvá roky, je nyní evidentní, že se na vypovězení smlouvy připravovaly Spojené státy již dlouho dopředu. Vypovězení smlouvy na základě formálního obvinění Ruska z jejího nedodržování bylo jen záminkou pro to, aby mohly USA krátce po zániku smlouvy provést zkoušky, které nyní proběhly.

Hrozí nová válka ve zbrojení

Podle ruských stížností Spojené státy porušily smlouvu rozmisťováním pozemních odpalovacích zařízení uzpůsobených pro střely s plochou dráhou letu Tomahawk, ale i dalších balistických raket středního a krátkého doletu a útočných bezpilotních letounů.

Konec INF vyvolává obavy z nových závodů ve zbrojení. „Když teď smlouva skončila, uvidíme vývoj a rozmisťování nových zbraní,“ uvedl již dříve pro BBC ruský vojenský analytik Pavel Felgenhauer.

Rudolf Hruboň