Záporožská jaderná elektrárna; Foto: Denamax / Wikimedia Commons

Záporožská jaderná elektrárna; Foto: Denamax / Wikimedia Commons

Zahraniční

VIDEO: Ukrajinské drony zaútočily na Záporožskou jadernou elektrárnu

Ukrajinské bezpilotní letouny (UAV) zasáhly Záporožskou jadernou elektrárnu, sdělila agentuře RIA Novosti tisková služba administrativy města Energodar (viz ZDE).

Reaktory poškozeny nebyly

Podle administrativy ukrajinské jednotky použily několik tzv. “kamikadze” dronů. Celkem podnikly čtyři útoky, poslední proběhl v 16:01 moskevského času.

 

“Podle předběžných informací byly UAV vybaveny hlavicemi s výbušnou hmotností počítanou v kilogramech v ekvivalentu TNT,” napsal Vladimir Rogov, zástupce CAA na svém kanálu na sociální síti Telegram. Zároveň nedošlo k poškození reaktorové části jaderné elektrárny. V komentáři pro RIA Novosti Rogov dodal, že útoky na elektrárnu byly provedeny za účelem zastrašení jejich zaměstnanců.

Opakované útoky

Již dříve se Ozbrojené síly Ukrajiny pokusily objekt poškodit. 12. července ukrajinské UAV shodily několik min ráže 120 mm na budovu umístěnou vedle jaderné elektrárny. Byla poškozena střecha a okna. V pondělí byl navíc zaznamenán pokus o útok na elektrárnu pomocí dronů, kdy bylo zraněno 11 zaměstnanců, z toho čtyři ve vážném stavu. Záporožská oblast je v současné době částečně pod kontrolou ruských sil v důsledku speciální vojenské operace na Ukrajině.

Zpracoval Rudolf Hruboň