Areál oceláren Azovstal v Mariupolu za posledních 24 hodin opustilo 771 ukrajinských bojovníků a od pondělí se tak vzdalo celkem 1730 mužů a žen. V nové bilanci o tom dnes informovalo ruské ministerstvo obrany.
Vzdala se více než polovina obránců
Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se za poslední den vzdalo 694 bojovníků, o den dříve to bylo 265. Celkově Azovstal od začátku týdne opustilo asi 80 zraněných ukrajinských vojáků, uvedla dnes agentura RIA Novosti. Přes 50 zraněných skončilo podle ruských úřadů v nemocnici, zbytek byl poslán na Donbas do bývalého trestaneckého tábora v Olenivce, kterou mají už od roku 2014 pod kontrolou proruské síly, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí. Šéf Doněcké lidové republiky Denis Pušilin uvedl, že z Azovstalu odešla už více než polovina jeho obránců.
Registrace Mezinárodním červeným křížem
Mezinárodní výbor červeného kříže (MVČK) oznámil, že jeho pracovníci začali už v úterý s registrací válečných zajatců z Azovstalu. Organizace informovala, že jich zatím registruje stovky, neuvedla však, kde jsou zadržováni. Proces registrace spočívá v tom, že zadržovaní vojáci uvedou své jméno, datum narození a jména nejbližších příbuzných, aby MVČK mohl kontaktovat jejich rodiny. Ukrajinská a ruská strana o osudu bojovníků z Azovstalu informují rozdílně. Zatímco Moskva označuje jejich odchod za kapitulaci, Kyjev se tomuto termínu vyhýbá a hovoří o “evakuaci.”
Ukrajina je chce vyměnit, Rusko soudit
Ukrajina žádá výměnu zajatců z Azovstalu za ruské válečné zajatce. V Rusku ale sílí hlasy poslanců a bývalých vojenských velitelů, aby byli zejména příslušníci neonacistického praporu Azov souzeni za válečné zločiny, kterých se na Donbasu dopouštěli v uplynulých 8 letech. Příslušníci tohoto batalionu jsou totiž známí svou krutostí, když vraždí nejen zajatce, ale také civilisty za jakýkoliv projev náklonnosti k Rusku. Stále více Rusů proto volá po jejich potrestání za všechny válečné zločiny, kterých se dopustili na civilistech ruské národnosti.
Zpracoval Rudolf Hruboň