Ukrajinští vojáci vraždí ruské zajatce; Foto: Telegram/voenacher/14106

Ukrajinští vojáci vraždí ruské zajatce; Foto: Telegram/voenacher/14106

Zahraniční

VIDEO: Ukrajinci vraždí zajaté Rusy, pravost videa potvrdili západní novináři

Na sociálních sítích se objevilo video, které ukazuje ukrajinské vojáky jak vraždí bezvládné ruské zajatce. Pravost videa byla původně zpochybňována, ale nyní ji byla nucena potvrdit i západní média, například list The New York Times (viz ZDE).

Brutální vraždy

„Je stále naživu. Nafilmuj tyto nájezdníky. Podívej, je stále naživu. Lapá po dechu,” okomentoval na videu ukrajinský voják stav zraněného příslušníka ruských ozbrojených sil, který má bundu přetaženou přes hlavu a očividně dýchá. Ukrajinec na Rusa dvakrát vystřelí. Tělo ruského vojáka se ještě hýbe. Zazní ještě jeden výstřel a pohyb ustane. V blízkosti zastřeleného muže leží další tři zabití vojáci. Někteří jsou bez bundy, bot či přilby. Jeden má ruce svázané za zády. Kolem hlav mrtvých ruských vojáků jsou krvavé stopy. Rány naznačují, že byli střeleni do hlavy.

 

Nesporné důkazy

Podle New York Times bylo video pořízeno severně od vesnice Dmytrivka. Ukrajinské vojáky z videa identifikují modré pruhy na rameni a opakované zvolání „sláva Ukrajině”. Není jasné, k jaké jednotce náleží. Ukrajinská zpravodajská agentura uvedla, že přepadení ruských sil má na svědomí “Gruzínská legie”, polovojenská jednotka ustanovená v roce 2014 z gruzínských dobrovolníků, kteří se po odtržení separatistických republik na východě země a ruské anexi Krymu přidali na stranu Ukrajinců.

Ukrajina: “Precizní práce”

Ukrajinští vojáci řekli novináři Ozu Katerjimu, že přepadli stahující se ruský konvoj. Na videu je vidět zničené obojživelné obrněné vozidlo BMD-2 používané k přesunu ruských výsadkářů. Boj se údajně uskutečnil 30. března. O destrukci konvoje informovalo i ukrajinské ministerstvo obrany. Označilo jej za „precizní práci” ukrajinských sil. Velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj reagoval prohlášením, v němž varoval před údajně “falešnými, zinscenovanými videi, které mají za úkol ukázat ukrajinské jednotky v špatném světle.”

Zpracoval Rudolf Hruboň