Zahraniční

VIDEO: Ukrajina v plamenech. Dokument režiséra Olivera Stonea [slovenské titulky]

Dokumentární film Ukrajina v plamenech natočil v roce 2016 režisér Igor Lopatoňok v produkci oscarového režiséra Olivera Stonea, známého filmy jako Četa, JFK nebo Snowden. Film podrobně popisuje formování ukrajinského nacionalismu a neonacismu.

V roce 2016 se rozhodl známý americký režisér Oliver Stone produkovat dokumentární velkofilm Ukrajina v plamenech, který podrobně mapuje historii území a národů Ukrajiny až po krvavé dění v nedávných letech. Ukrajina byla po staletí v centru přetahování mezi mocnostmi, které se snažily ovládnout tuto zemi a přístup k Černému moři. Masakr na Majdanu v roce 2014 spustil krvavé povstání, které svrhlo prezidenta Viktora Janukovyče.

Ale bylo to tak? Film Ukrajina v plamenech od Igora Lopatonoka poskytuje historickou perspektivu hlubokých rozporů v regionu, které vedly k tzv. “Oranžové revoluci” v roce 2004, povstání v roce 2014 a násilnému svržení demokraticky zvoleného prezidenta Viktora Janukovyče. Západními médii líčená “lidová revoluce” byla ve skutečnosti státním převratem napsaným a zinscenovaným nacionalistickými skupinami a ministerstvem zahraničí USA.

Zdroj: IMDb.com

Zpracoval Rudolf Hruboň