Generální ředitel Mezinárodní informační agentury „Russia Today“ Dmitrij Kiselev a šéfredaktorka televizního kanálu RT a MIA „Russia Today“ Margarita Simonjanová; Foto: RIA Novosti

Generální ředitel Mezinárodní informační agentury „Russia Today“ Dmitrij Kiselev a šéfredaktorka televizního kanálu RT a MIA „Russia Today“ Margarita Simonjanová; Foto: RIA Novosti

Zahraniční

VIDEO: Ukrajina plánovala atentáty na přední ruské novináře

Teroristé zadržení v Moskvě plánovali atentáty na přední ruské novináře. Mělo se jednat o komentátora Vladimira Solovjova, generálního ředitele agentury Russia Today (RT) Dmitrije Kiseleva a šéfredaktorku agentury RT Margaritu Simonjanovou.

V režii ukrajinské tajné služby

Zabránění pokusu o atentát na Solovjova oznámil prezident Vladimir Putin. Zároveň zdůraznil, že útok byl připravován na příkaz Kyjeva. Ruská tajná služby FSB podle TASS uvedla, že zadržela skupinu členů neonacistické teroristické skupiny National Socialism/White Power, kteří se na zakázku ukrajinské tajné služby SBU chystali zavraždit přední ruské novináře. “Zadržení se doznali,” uvedla FSB.

FSB zabavila podomácku vyrobené výbušniny, osm zápalných zařízení typu Molotov, šest PM pistolí, upilovanou brokovnici, granát RGD-5, více než tisíc nábojů různých ráží, drogy, padělané ukrajinské pasy s fotografiemi členů skupiny, nacionalistickou literaturu a příslušenství.

Západ přechází k teroru

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury Reuters uvedl, že západní tajné služby, včetně CIA, radily Kyjevu při pokusu o zavraždění novinářů. Západní země podle Putina přešly k teroru a přípravě vražd ruských novinářů s cílem rozštěpit ruskou společnost, ale na tomto informačním poli utrpěly porážku, uvedl list Kommersant. Západní sankce, uvalené po útoku Ruska na Ukrajinu před dvěma měsíci, označil ruský prezident za “sankční agresi proti Rusku” a vybídl k co největší podpoře ruských podniků.

Zpracoval Rudolf Hruboň