Zahraniční

VIDEO: U Minneapolisu zastřelila policie opět černocha, propukly protesty

Policie ve městě Brooklyn Center nedaleko Minneapolisu použila v neděli večer slzný plyn proti demonstrantům, kteří se sešli v centru města po zastřelení dvacetiletého Duanteho Wrighta, který byl zabit ve dvě odpoledne při obyčejné silniční kontrole.

Kvůli osvěžovačům na zpětném zrcátku

Wrightova matka Katie uvedla, že jí její syn volal během kontroly a byl vytažen z vozu kvůli osvěžovačům vzduchu pověšeným na zpětném zrcátku“. Pak uslyšela hluk z potyčky a spojení bylo přerušeno. „O minutu později jsem volala a odpověděla mi jeho přítelkyně, která jela v autě, a řekla mi, že byl postřelen.“ Matka pak dorazila na místo havárie. Můj syn ležel bez hnutí,“ řekla listu Star Tribune s tím, že tělo bylo na zemi u nohou policistů. „Poprosila jsem je, zvedněte mého syna ze země.“

Zavražděný 20-letý Duante Wright se svou dcerou; Foto: repro YouTube

Podle verze policie byl na řidiče vydán zatykač. Když se ho policisté pokoušeli zatknout, muž nastoupil zpátky do vozu a rozjel se. Jeden z policistů pak po něm střílel. Auto minulo několik bloků, než narazilo do dalšího vozidla. Zraněna byla spolucestující, která musela být převezena do nemocnice. Lidé z druhého vozu zraněni nebyli.

Večer začaly nepokoje

Večer se sešli v centru města u policejní stanice demonstranti, mezi nimiž byli i Wrightovi známí a příbuzní. Mnozí skandovali jméno oběti a klekli si. Napětí se vyostřilo, když začali házet na policejní auta kameny a skákali po nich. Policie pak použila slzný plyn a ohlušující granáty i gumové projektily. Starosta vyhlásil přes noc zákaz vycházení a vyzval všechny, aby šli domů a zůstali v bezpečí. Na místě zasahovali i příslušníci Národní gardy, kteří jsou v nedalekém Minneapolisu, kde pomáhají dodržovat klid během procesu s Derekem Chauvinem, jenž je obviněn z vraždy George Floyda. Tomu klečel loni tak dlouho na krku, až se muž udusil. Záběry z protestů v Brooklyn Center nápadně připomínají situaci v Minneapolisu před rokem po smrti Floyda. Také jsou vidět transparenty Black Lives Matter (Na černých životech záleží).

Zpracoval Rudolf Hruboň