Zahraniční

VIDEO: Turecko už nebude zastavovat syrské migranty. Tisíce z nich se vydaly k hranicím EU

Turecko už nebude zastavovat syrské migranty, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávanou novou vlnou uprchlíků ze Sýrie.

Útok teroristů v Idlibu

Teroristé z Idlibské zóny deeskalace se 27. února pokusili zaútočit na pozice syrských vojáků nedaleko obce Behun, oznámilo ruské ministerstvo obrany. Syrská armáda útok odrazila. Na straně teroristů byli zabiti a zraněni i turečtí vojáci„27. února 2020 se teroristé skupiny Hayat Tahrir al-Sham v Idlibské zóně deeskalace pokusili o velký útok ve velké šířce fronty na pozice syrských vládních vojsk,“ uvádí se ve zprávě ruského ministerstva. Ruské ministerstvo obrany uvádí, že u obce Behun se společně s teroristy pod ostřelování dostali i turečtí vojáci, kteří tam neměli být. „27. února se u obce Behun pod ostřelování syrských vojsk dostali i turečtí vojáci, kteří byli v bojových teroristických jednotkách,“ uvádí se ve zprávě.

Tisíce uprchlíků se daly do pohybu

Na pozadí zpráv o tom, že turečtí pohraničníci nebudou bránit jejich přechodu přes hranici, se uprchlíci různých národností scházejí dohromady a jdou ve velkých skupinách pěšky nebo jedou dopravními prostředky směrem k pozemním a námořním pohraničním přechodům mezi Tureckem a evropskými zeměmi, oznámila televizní stanice. Podle informací stanice byly kolony uprchlíků pozorovány v Istanbulu, Edirne, Izmiru a Aydinu. Syrští uprchlíci žijí v současné době v různých zemích, nejvíce jich je v sousedících se Sýrií Libanonu, Turecku a Jordánsku. Třeba jen v Turecku se nachází asi 3,6 milionu uprchlíků. Další vlna uprchlíků se očekává ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ubrání se EU nové vlně imigrantů?

Hlavy států a šéfové vlád členských zemí EU zkoordinovali v polovině března roku 2016 s Tureckem společný plán boje proti migrační krizi. Předpokládá mj. poskytnutí finanční pomoci Ankaře pro příjem uprchlíků, návrat do Turecka všech nelegálních migrantů, kteří se dostali do Řecka z tureckého území, a příjem Evropskou unií legálních syrských migrantů z Turecka podle zásady „jeden za jednoho“. Evropská unie vyzvala všechny strany, které se podílejí na vyostření situace kolem syrského Idlibu, aby udělaly nezbytné kroky pro deeskalaci, a také slíbila, že podnikne opatření na ochranu vlastních zájmů v bezpečnostní sféře, prohlásil šéf zahraničněpolitické služby EU Josep Borrell.

Aktualizace 29.2.

První uprchlíci již dorazili na turecko-řecké hraniční přechody, kde došlo k potyčkám s řeckými pohraničníky:

Rudolf Hruboň