Zahraniční

VIDEO: Tři čínští astronauti se po půl roce na vesmírné stanici vrátili na Zemi

V poušti Gobi přistáli tři čínští astronauti ve vesmírné lodi Šen-čou 13, kteří strávili poslední půl rok na čínské vesmírné stanici. Překonali tak dosavadní čínský rekord pro délku pobytu mimo Zemi.

Úspěšný let

Let zpět na zem ze základního modulu budované čínské vesmírné stanice Tchien-kung (Nebeský palác), která se pohybuje ve výšce asi 400 kilometrů na zemských povrchem, trval asi devět hodin. Kosmická loď Šen-čou 13 se k základnímu modulu připojila loni v polovině října. Tříčlennou posádku tvořil velitel mise Čaj Č’-kang, kosmonautka Wang Ja-pching a její kolega Jie Kuang-fu. Během pobytu ve vesmíru měli za úkol pracovat na rozšíření základního modulu stanice a provést různé vědecké experimenty. Podle dřívějšího vyjádření čínské kosmické agentury se jim podařilo splnit všechny vytyčené úkoly.

Čínský vesmírný program

Kosmonauti také dvakrát pracovali v otevřeném vesmíru. Wang Ja-pching se přitom stala první čínskou ženou, která kdy učinila výstup z lodi ve vesmíru. Posádka Šen-čou 13 strávila ve vesmíru šest měsíců, čímž téměř dvojnásobně překonala dosavadní rekord držený čínskými astronauty z minulého roku. Čína byla po Sovětském svazu a USA třetím státem světa, který dostal svého astronauta do vesmíru. Peking úspěšným přistáním otevřel novou etapu svého ambiciózního vesmírného programu, který se snaží dohnat náskok USA, Ruska a Evropy, napsala agentura AFP.

Zpracoval Rudolf Hruboň