Magazín

VIDEO: TONAR-7502 je nákladní monstrum do těžkého terénu ruské Sibiře

Náročné podmínky ruské Sibiře si žádají specifický přístup k vývoji a výrobě nákladních vozidel, která se v nich musí pohybovat. Nákladní automobil Tonar-7520 vznikl kvůli těžbě železné rudy v odlehlých částech ruské Sibiře. Uvádí se to v článku na serveru Auto.cz (viz ZDE).

Funguje i v mrazech -60⁰ C

Tonar je proto navržen a konstruován tak, aby spolehlivě fungoval i v mrazech dosahujících -60 stupňů Celsia. O jeho pohon se stará americký turbodiesel Cummins o objemu 19 litrů, který poskytuje maximální výkon 559 kW a nejvyšší točivý moment 3.084 N.m. Síla putuje přes automatickou převodovku na kola tří náprav tahače. Nechybí ani redukce, která údajně dokáže přenést až 35.000 N.m. vstupního točivého momentu. Naftu si motor bere ze dvou nádrží o objemu 610 litrů, spotřeba ale bohužel není známá.

Ohromující rozměry

Tonar dostal speciální zesílené pneumatiky s terénním vzorkem, úctyhodný je ovšem jejich rozměr: 25palcová kola obouvají gumy velikosti 385/95. Ohromující jsou také rozměry samotného vozidla. Tahač je vysoký víc než 4,5 metru a se dvěma nákladními přívěsy délka osminápravové soupravy dosahuje 28 metrů. A nosnost? 43 tun vážící vozidlo odveze až 127 tun nákladu. Obrovský kolos se rozjede až na 65 km/h, ovšem bez nákladu. S ním může jet maximálně 45 km/h.

Zpracoval Rudolf Hruboň