Zahraniční

VIDEO: Tisíce řidičů kamionů přivítaly ve Velké Británii Vánoce na dálnici

Kvůli šíření nového kmene koronaviru evropské země uzavřely spojení s Británií. Řidiči kamionů tak na několik dní uvízli na hranicích mezi Británií a Francií.

Strach z nové mutace koronaviru

Hranice Francie otevřela opětovně ve středu, ale pouze pro osoby s negativním testem na koronavirus. K pátečnímu večeru zůstávalo na jihu Anglie na 5000 kamionů. Británie zahájila testování řidičů na koronavirus, se kterým pomáhají i britští vojáci. Původně jich ministerstvo obrany vyslalo 300, v pátek jim na pomoc dorazilo dalších 800. Úřady rozdávají řidičům zdarma teplé pití a jídlo a na místo bylo dopraveno i více než 250 mobilních toalet.

Dobrovolníci doručují potraviny a nápoje také řidičům v koloně na dálnici M20. Řada řidičů si totiž v minulých dnech stěžovala, že o ně není dostatečně postaráno. Přístav Calais zůstal výjimečně otevřený a trajektové společnosti na Boží hod pracovaly i když přijímaly vozidla pouze ve směru z Doveru do Calais. Kromě trajektů jsou kamiony převáženy do Francie také na vlacích, které projíždějí tunelem spojujícím Británii a Francii.

Rudolf Hruboň