Zahraniční

VIDEO: Tajná nahrávka odhaluje týrání ovcí na britských a skotských farmách

Aktivisté za práva zvířat z organizace Peta Asia zveřejnili záběry tajně pořízené na anglických a skotských farmách, které zřetelně ukazují, že ovce jsou kopány, sráženy a jinak fyzicky napadány při stříhání vlny. Uvedl to ve svém článku britský server The Guardian (viz ZDE).

Krvavé zacházení

V 18-minutovém filmu je zdokumentováno týrání na 49 farmách v Anglii a ve Skotsku. Záběry ukazují krvácející zvířata, pracovníky kopající je do tlamy a tlačící je hlavou proti zemi. V jedné scéně dělník opakovaně srazí ovčí hlavu na podlahu, zatímco ta křičí bolestí. V některých záběrech je vidět, jak jsou zvířata po ostříhání odhozena ze střihacích plošin na zem. V jiných záběrech, když se ovce pokoušejí pohybovat během procesu stříhání, dělníci šlapou na hlavy a krky zvířat, kopají je a mlátí do tlamy. Na záběrech jsou také vidět ovce, které mají krvavá zranění po rychlém a hrubém střihnutí.

Instalace kamer?

Ochránci zvířat informovali o svých zjištěních úřady a požadují instalaci kamer, přes které by bylo možno kontrolovat dálkově dodržování zákonů při stříhání ovcí. Nirali Shah z Peta Asia v této souvislosti uvedla pro Guardian: “Britská veřejnost vždy trvala na transparentnosti, pokud jde o způsob, jakým jsou zvířata ošetřována, a proto musí být přítomnost kamer povinná při stříhání, stejně jako je tomu nyní v anglických jatkách.”

Asociace farem se distancuje

Britské organizace sdružující chovatele ovcí vydali prohlášení, ve kterém se od týrání zvířat distancují: “Zemědělci a dodavatelé v rámci odvětví chovatelů ovcí berou blaho zvířat velmi vážně a netolerují žádné chování, u něhož se zjistí, že klesne pod tento standard. Stříhání je absolutně nezbytnou činností, která zajišťuje, že vlna může být bezpečně odstraněna, aby se ovce ochránily před tepelným stresem a chorobami. Střih je vysoce kvalifikovanou prací a každoročně se více než tisíc lidí ve všech částech Velké Británie účastní dvoudenního stříhacího kurzu, který je přizpůsoben jejich stávající úrovni zkušeností a dovedností.”

-rh-