Zahraniční

VIDEO: Tábor pro imigranty v Bosně zachvátil požár

Obrovský požár zničil hlavní stany, které byly navrženy jako dočasný tábor pro migranty kvůli zastavení šíření epidemie COVID-19 v severní Bosně. Ve středu se z tábora Lipa poblíž chorvatských hranic, kde od léta pobývalo asi 1200 lidí, linul hustý černý kouř.

Požár založili asi běženci

Požár přišel jen několik hodin poté, co Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) oznámila, že kvůli nevyhovujícím podmínkám bude tábor Lipa poblíž města Bihać uzavřen. Bosenské úřady však nebyly schopny najít pro stovky migrantů náhradní ubytování. Patrně jej zapálili sami běženci, uvedl představitel OSN. V Bosně se podle agentury Reuters nachází asi 10 000 migrantů z Asie, Blízkého východu a severní Afriky, kteří tu uvízli na cestě do zemí Evropské unie.

Obyvatelé zakládají domobranu

Osazenstvo shořelého tábora se připojilo ke zhruba půldruhé tisícovce migrantů, kteří v oblasti při hranici s Chorvatskem živoří v drsných klimatických podmínkách v místních lesích nebo ulicích měst. Část migrantů z Lipy se vydala do bezmála 30 kilometrů vzdáleného a mezitím již vyklizeného tábora Bira v Bihači. Místní úřady však předem vzkázaly, že nedopustí, aby běženci opět přebývali v centru města, jako tomu bylo dříve. Místní obyvatelé zorganizovali domobranu, která hlídá místní opuštěný tábor a je odhodlána migrantům v návratu do Bihače zabránit.

Rudolf Hruboň