Zahraniční

VIDEO: Syrská armáda bojuje proti islamistům u Idlíbu

V posledních dnech došlo ke zintenzivnění bojů mezi vládními vojsky a islamisty u syrského města Idlíb. Syrské armádě pomáhá Rusko, na druhé straně islamisty podporuje Turecko a USA. Hrozí mezi nimi propuknutí otevřeného konfliktu.

Poslední bašta islamistů v Sýrii

Syrská agentura SANA uveřejnila video zachycující odražení útoku bojovníků u vesnice Najrab západně od Sarakíbu v provincii Idlib. Snímky pořízené z dronu ukazují ničení teroristického vybavení včetně tanků, obrněných transportérů a pick-upů se zbraněmi. Jak již dříve uvedlo ruské Centrum pro smíření znepřátelených stran (CSZS) v Sýrii, ve čtvrtek se bojovníci s dělostřeleckou podporou turecké armády pokusili prorazit pozice vládních sil. Na žádost Damašku je zasáhly ruské vzdušné síly Su-24, což Syřanům umožnilo úspěšně odrazit všechny útoky. Rusové vyzvali Ankaru, aby přestala podporovat teroristy. Oblast města Idlíb je poslední oblastí v Sýrii, kde se skrývají zbytky islamistů poraženého Islámského státu. Místní civilní obyvatelstvo používají v boji proti vládním vojskům jako živé štíty. Na straně islamistů stojí turecká armáda, která na podzim loňského roku překročila syrské hranice se záměrem pomoci jim. Teroristy podporují nepřímo také Spojené státy, když jim poskytují peníze a výzbroj.

Erdogan a Putin si volali

V pátek prezidenti Ruska a Turecka, Vladimir Putin a Tayyip Erdogan telefonicky diskutovali o situaci v Idlibu. Ruský prezident během rozhovoru vyjádřil vážné obavy z agresivních akcí v oblasti extremistických skupin. Prezidenti obou států se dohodli na zintenzivnění dvoustranných mezirezortních konzultací o Idlibu za účelem snížení napětí, příměří a neutralizace teroristické hrozby. Kromě toho potvrdili, že kontakty mezi ministerstvy obrany budou pokračovat v intenzivním režimu. Jak uvedli v Kremlu, rozhovor se konal z podnětu turecké strany.

Američané stále podporují islamisty

Tisíce zbraní, které Spojené státy dodaly svým spojencům v Sýrii, mohly být ztraceny nebo ukradeny. Informovaly o tom noviny Military Times (viz ZDE) s odkazem na zprávu generálního inspektora Pentagonu. Z finančního hlediska byly ztráty odhadnuty na 715 milionů dolarů. Podle údajů úřadu bylo více než čtyři tisíce zbraní, včetně kulometů a granátometů, uloženo v nechráněných kontejnerech, proto některé z nich zrezivěly a staly se bezcenné. Kromě toho se část zbraní mohla dostat do rukou militantů, kteří se zmocňovali arzenálů skupin podporovaných Washingtonem. Noviny uvádějí, že v letech 2017–2018 Pentagon požádal o 930 milionů dolarů na podporu sil bojujících v Sýrii proti Islámskému státu. V roce 2020 za to chtějí utratit dalších 173 milionů.

Rudolf Hruboň