Zahraniční

VIDEO: Svět vzdává hold Francouzům. Již po čtrnácté protestují proti prezidentovi.

Již po čtrnácté se chystají demonstrovat po celé Francii desetitisíce lidí proti politice nenáviděného prezidenta Emmanuela Macrona.

Prezident se skrývá

Prezident Emmanuel Macron, jehož politika zvýhodňující úzkou vrstvu bohatých a snižující životní úroveň sociálně slabých, se nadále před demonstrujícími schovává za zdmi prezidentského paláce. Na jeho “diskuze”, které pořádá po celé zemi, jsou vpouštěni pouze vybraní a dobře prověření účastníci, kteří nejsou hrozbou, že by vyvolali nějaký skandál. Většina Francouzů už proto Macronovi nevěří a žádají jeho rezignaci.

Počty zraněných stoupají, brutalita policie se zvyšuje

Od začátku protestů ministerstvo vnitra evidovalo kolem dvou tisícovek zraněných demonstrantů a tisícovky policistů, a to včetně 31 vážných zranění. Ta byla ve 13 případech způsobena zásahem gumového projektilu do hlavy, v ostatních případech výbuchy ohlušujících granátů se slzným plynem či užitím fyzické síly, připomněl Le Parisien. Policie má při uplatňování brutality volnou ruku, neboť francouzské úřady, které by měly chránit občany před excesy bezpečnostních sil, odmítly stížnosti na překračování zákona ze strany policejních těžkooděnců.

Lidé při protestech přicházejí o oči a ruce

Realita ovšem může být ještě horší, než uvádí úřední údaje. Novinář David Dufresne specializující se na policejní problematiku se podle listu dopočítal 308 případů zranění gumovými projektily. Z toho 108 lidí utrpělo zásahy do hlavy a 15 lidí přišlo o oko. Minulý týden přišel jeden demonstrant o ruku, když mu v ruce vybuchl policejní granát (viz ZDE). V týdnu se poté konala demonstrace na jeho počest (viz ZDE).

Rudolf Hruboň