Zahraniční

VIDEO: Šokující záběry brutálního zacházení s ruskými zajatci na Ukrajině

Na sociálních sítích se objevily šokující záběry brutálního zacházení s ruskými zajatci na Ukrajině. Těžce zranění ruští vojáci jsou nuceni k výpovědím přestože je vidět, že trpí bolestí. Ukrajinci jim dokonce střílejí do nohou, aby je znehybnili.

Porušování Ženevských konvencí

Na začátku videa leží ruští vězni na zemi s prostřelenýma nohama, někteří mají zlomené končetiny a mohutně krvácejí. Za těchto okolností je malá šance na přežití takových zranění bez okamžité lékařské pomoci. Přesto jsou biti ukrajinskými ozbrojenci a vyslýcháni. Mnozí umírají na šok z bolesti přímo v záběru. Někdo by mohl mít dojem, že ruští vojáci byli zajati, když byli zraněni. Ale ne. Na konci videa je ukázáno, jak ukrajinští militanti střílejí nově příchozím zajatým ruským vojákům do nohou, aby je znehybnili. Takovéto zacházení se zajatci je hrubým porušením Ženevských konvencí o zacházení s válečnými zajatci.

Rozporuplná vyjádření Ukrajiny

Poradce ukrajinského prezidenta Oleksij Arestovyč reagoval na zveřejněné video tím, že na nich zobrazené válečné zločiny údajně nechají prošetřit. Na druhou stranu vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny Valerij Zalužnyj videozáběry usvědčující ukrajinské bojovníky z válečných zločinů na ruských zajatcích odmítl, když prohlásil: “Nepřítel s cílem diskreditovat ukrajinské ozbrojené síly točí a rozšiřuje inscenovaná videa, která mají ukazovat, jak se údajní ukrajinští vojáci chovají nelidsky k údajným ruským vojákům.“ Dodal, že příslušníci ukrajinské armády mají být prý vždy označeni, což ozbrojenci na uvedených záběrech nejsou.

V podezření neonacisté z Azova

Podle okolností se dá usuzovat, že uniklé záběry byly natočeny příslušníky nechvalně známého neonacistického batalionu Azov, který je známý svou brutalitou a nedodržováním žádných konvencí. Tomu by odpovídalo i to, že bojovníci na záběrech nejsou nijak označeni. Azov vznikl z neonacistické organizace Pravý sektor a poprvé na sebe upozornil po převratu na Ukrajině v roce 2014. Jeho bojovníci jsou známí nesmírnou brutalitou, kdy nejen zabíjejí zajatce, ale i znásilňují a vězní všechny, kdo jsou i jen podezřelí z podpory Ruska. Ukrajinský režim jejich činnost toleruje i nyní, kdy se mu hodí pro obranu země.

Zpracoval Rudolf Hruboň