Zahraniční

VIDEO: Šok a hněv v USA kvůli brutálnímu zákroku policie

V USA se vzedmula opět vlna protestů proti policejní brutalitě po zveřejnění záběrů ze zásahu nyní už bývalých policistů v Memphisu, po kterém zemřel řidič vozu Tyre Nichols. Policisté muže mlátili, i když už měl ruce za zády a ležel na zemi.

Obvinění policistů z vraždy

Úřady amerického města Memphis zveřejnily obrazový materiál zachycující brutální zásah policistů ze 7. ledna, v jehož důsledku zemřel černošský řidič Tyre Nichols. Prokuratura tento týden v souvislosti s tímto případem obvinila z vraždy a dalších trestných činů pět policistů, kteří jsou všichni černé pleti. Policisté měli Nicholse zastavit kvůli bezohledné jízdě. Tamní policejní šéfka Cerelyn Davisová nicméně v rozhovoru s médii později uvedla, že oddělení se to nepodařilo potvrdit a důvod zastavení Nicholse nezná.

Protesty v amerických městech

V reakci na incident propukly v mnoha amerických městech protesty. Americký prezident Joe Biden vyjádřil rozhořčení z „děsivého videozáznamu bití, které vedlo ke smrti Tyrea Nicholse“. Dodal, že Nicholsova rodina si zaslouží rychlé, úplné a transparentní vyšetření tohoto případu. Biden také již dříve vyzval, aby případné protesty proti zákroku měly poklidný průběh. Podle televizních záběrů se v Memphisu v době zveřejnění videí ze zákroku shromáždila velká skupina protestujících, píše Reuters.

Zpracoval Rudolf Hruboň