Zahraniční

VIDEO: Slovensko prohrává boj s koronavirem, přiznala Čaputová

Epidemická situace na Slovensku, které má oproti průměru Evropské unie naočkováno méně obyvatel, se od září zhoršuje a vláda chystá nová opatření. Podle prezidentky Zuzany Čaputové je země v tak špatné situaci, že potřebuje lockdown.

“Jsme nejhorší na světě”

„Prohráváme boj s COVIDem, a to zejména v tom smyslu, že jsme nejhorší na světě v počtu nově nakažených lidí na milion obyvatel. Potřebujeme omezit mobilitu, potřebujeme lockdown. Jsme na tom tak špatně, že takové opatření, které doporučují odborníci, se musí dotknout všech,“ řekla Čaputová novinářům v emotivním projevu po návštěvě jedné z bratislavských nemocnice. „Pro mě je to absolutně alarmující. A to, co potřebujeme, je přestat šířit bludy o COVIDu a přestat tlachat o COVIDu,“ vyzvala. Podle ní zavedení nepopulárních opatření je zcela nevyhnutelné, byť je to nefér vůči lidem, kteří dodržovali omezení a nechali se očkovat.

83% pacientů bez očkování

Slovenské Ministerstvo zdravotnictví v úterý oznámilo, že v pondělí měly nemocnice 3182 covidových pacientů. V úvodu týdne jich přibylo 161 a během jednoho měsíce se počet hospitalizovaných s COVIDem-19 zvýšil na téměř trojnásobek výchozího stavu. Téměř 83 procent z nich není vůbec nebo plně očkováno. Slovenské zdravotnictví se už před vypuknutím koronavirové krize potýkalo s nedostatkem personálu, který se podle dostupných informací nyní prohloubil. Stávající počet covidových pacientů ve slovenských nemocnicích je nejvyšší od konce března, kdy země čelila silné druhé vlně epidemie COVIDu-19.

Zpracoval Rudolf Hruboň