Domácí

VIDEO: Skandální vystoupení Pavla Novotného v ruské televizi ohledně pomníku vlasovcům

Kontroverzní starosta pražské čtvrti Řeporyje a člen ODS Pavel Novotný vystoupil v ruské televizi, kde obhajoval vybudování pomníku válečným zločincům, tzv. vlasovcům, kteří se přidali za druhé světové války k německým nacistům.

Záměr vybudovat pomník vlasovcům

V minulých dnech ohlásil Pavel Novotný záměr vybudovat pomník vlasovcům, kteří se v závěru druhé světové války, když už bylo jasná prohra nacistického Německa, snažili připojit k osvoboditelům Prahy, aby si zajistili po válce beztrestnost. Novotný je označuje za osvoboditele Prahy namísto Rudé armády, která osvobodila převážnou část tehdejšího Československa i Prahu pod vedením generála Koněva, jehož pomník zase chce odstranit další kontroverzní postava pražské politiky starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). O návrhu má zastupitelstvo rozhodovat 16. prosince.

Skandální vystoupení v ruské televizi

Ruská televize Rossija 1 v diskusním pořadu ohledně této kontroverzní myšlenky dala prostor k vyjádření také Pavlu Novotnému, který však tuto příležitost zneužil k vulgárním útokům na diskutující ve studiu a k prezentaci jeho pokřivených názorů na historii 2. světové války. Přestože v průběhu rozhovoru uznal, že se vlasovci po boku německých nacistů dopustili válečných zločinů, snažil se obhajovat záměr vybudování jejich pomníku v Praze pod záminkou, že údajně osvobodili Prahu, resp. nejméně její čtvrt Řeporyje. Ruští diskutující zdůraznili, že Novotný není jen běžný občan, ale že je vedoucí představitel české lokální politiky.

Protest Ruska proti reinkarnaci nacismu

Rusko považuje netečnost českých úřadů k plánům jedné pražské čtvrti na stavbu pomníku vlasovcům za zjevné nadržování zločinnému přepisování dějin. Řekla to ve čtvrtek mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Nápad na pomník vlasovcům označila za „naprosto příšernou iniciativu“, která slouží reinkarnaci nacismu. Příslušníky takzvané Ruské osvobozenecké armády, kteří pod velením generála Andreje Vlasova za války bojovali po boku Němců proti sovětských jednotkám, Rusko pokládá za zrádce a kolaboranty. Zacharovová také připomněla, že činy Andreje Vlasova a členů Ruské osvobozenecké armády vyhodnotil norimberský tribunál jako účast na válečných zločinech a na zločinech proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné.

Pokrytecký postoj ministra zahraničí

„Jsme demokratická společnost, kde vláda nemůže rozhodovat za samosprávy, a je to tak správně,“ snaží se pokrytecky zbavit odpovědnosti ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Podle něj je jeho úřad s ruskou stranou v kontaktu, ale jde prý o záležitost samosprávy, za kterou nemůže rozhodovat vláda. Bývalý ministr zahraničí a nyní ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) ale médiím řekl, že by si přál, aby starostové a primátoři podobné věci konzultovali s ministrem zahraničí. „Ty věci mají dopad do zahraničních vztahů,“ uvedl.

Rudolf Hruboň