Reprofoto: RIA Novosti

Reprofoto: RIA Novosti

Zahraniční

VIDEO: Ruský prezident Vladimir Putin přednesl projev ke Dni vítězství

Vladimir Putin blahopřál Rusům ke Dni vítězství. Prezident ve svém projevu na Rudém náměstí připomněl hrdiny Velké vlastenecké války, připomněl akce NATO na Ukrajině a vysvětlil důvody speciální vojenské operace na Donbasu.

 

Triumf ve Velké vlastenecké válce

“Vážení občané Ruska , drazí veteráni, soudruzi vojáci a námořníci, seržanti a předáci, praporčíci a důstojníci, generálové a admirálové, blahopřeji vám k Velkému Dni vítězství. Obrana vlasti, když se rozhodovalo o jejím osudu, byla vždy posvátná, uvedl svůj projev ruský prezident. Vladimir Putin poznamenal, že 9. květen 1945 je navždy zapsán do světových dějin. “Devátý květen 1945 je navždy zapsán ve světových dějinách jako triumf našeho sjednoceného sovětského lidu, jeho jednoty a duchovní síly, bezpříkladný čin. Den vítězství je blízký a drahý každému z nás, v Rusku neexistuje žádná rodina, které by se netýkala Velká vlastenecká válka. Vzpomínka na ni nevybledne,“ zdůraznil Putin.

Smrt každého našeho vojáka je smutkem

V projevu k vojákům, mezi nimiž byli účastníci speciální vojenské operace na Ukrajině, prezident připomněl účastníky dalších významných bitev v historii země. „S takovými pocity opravdového vlastenectví povstaly milice Minina a Požarského za vlast, zaútočily na pole Borodino, bojovaly s nepřítelem u Moskvy a Leningradu, Kyjeva a Minsku, Stalingradu a Kurska, Sevastopolu a Charkova, takže nyní v těchto dnech bojujete za naše lidi na Donbasu, za bezpečnost naší vlasti – Ruska,“ řekl. Putin poznamenal, že „smrt každého z našich vojáků a důstojníků je zármutkem pro nás všechny a nenahraditelnou ztrátou pro příbuzné a přátele“. Stát, kraje, podniky a veřejné organizace podle něj udělaly vše pro to, aby takové rodiny obklopily péčí. Prezident uvedl, že již podepsal dekret s opatřeními na podporu rodin mrtvých a raněných.

Rusko bylo donuceno k vojenskému zásahu

Podle ruského prezidenta Moskva přes všechny neshody v mezinárodních vztazích „vždy stála o vytvoření systému rovné a nedělitelné bezpečnosti“ a nabízela západním zemím dohodu o bezpečnostních zárukách, ale nebyla vyslyšena. Země NATO nás nechtěly slyšet, to znamená, že ve skutečnosti měly úplně jiné plány, a my jsme to viděli. Otevřeně probíhaly přípravy na další trestnou operaci na Donbasu , invazi do našich historických zemí včetně Krymu,“ řekl Putin. Prezident připomněl, že v Kyjevě oznámili možné získání jaderných zbraní, což je pro Rusko nepřijatelné.

“Viděli jsme, jak se rozvíjela vojenská infrastruktura, jak začaly pracovat stovky zahraničních poradců, probíhaly pravidelné dodávky nejmodernějších zbraní ze zemí NATO. Nebezpečí rostlo každým dnem. Rusko preventivně odmítlo agresi – bylo to vynucené, včasné a jediné správné rozhodnutí silné a nezávislé země, zdůraznil. Severoatlantická aliance, jak Putin poznamenal, „zahájila aktivní vojenský rozvoj území, která s námi sousedí“. “Systémově se tak pro nás vytvářela naprosto nepřijatelná hrozba přímo na našich hranicích. Vše nasvědčovalo tomu, že střet s neonacisty, na který sázely Spojené státy a jejich spojenci, bude nevyhnutelný,” řekl.

Rusko má jiný charakter než Západ

Rusko, poznamenal Putin, má jiný charakter než Západ. Rusové se podle něj nikdy nevzdají lásky ke své vlasti, „víry a tradičních hodnot a zvyků svých předků a úcty ke všem národům a kulturám. Ale na Západě se tyto tisícileté hodnoty zjevně rozhodli zrušit. Taková morální degradace se stala základem pro cynické falšování dějin druhé světové války, podněcování rusofobie, chválu zrádců, zesměšňování památky obětí, smazání odvahy těch, kteří zvítězili a vytrpěli Vítězství,“ řekl prezident. Ruský prezident dále řekl, že američtí veteráni chtěli přijet na přehlídku v Moskvě, ale úřady jim to „prakticky zakázaly“. “Ale chci, aby věděli, že jsme hrdí na jejich činy, jejich příspěvek ke společnému vítězství,” řekl Putin a dodal, že Rusko ctí všechny vojáky spojeneckých armád – “Američany, Brity, Francouze, členy odporu, statečné vojáky a přívržence Číny – všechny, kteří porazili nacismus a militarismus.”

Bojujeme za svou zemi

Pak se Vladimir Putin vrátil k událostem na Ukrajině, kde “domobrana Donbasu spolu s bojovníky ruské armády bojují na vlastní půdě.” “Nyní se obracím na naše ozbrojené síly a milice Donbasu. Bojujete za Vlast, za její budoucnost, aby nikdo nezapomněl na poučení z druhé světové války, aby na světě nebylo místo pro popravčí, trestače a nacisty,řekl prezident předtím, než vyhlásil minutu ticha za všechny oběti speciální vojenské operace. Ruský prezident zakončil svůj projev slovy o těch, kteří rozdrtili nacismus během Velké vlastenecké války, a ukázal příklad hrdinství všech dob. “Toto je generace vítězů a my k nim budeme vždy vzhlížet. Sláva našim udatným ozbrojeným silám, Rusku, vítězství, hurá!” zakončil svůj projev ke Dni vítězství ve Velké vlastenecké válce ruský prezident Vladimir Putin.

Zpracoval Rudolf Hruboň