Zahraniční

VIDEO: Rusko zvyšuje výrobu moderních bojových letounů

Rusko zvyšuje na pozadí vojenské operace na Ukrajině výrobu moderních bojových letounů, jako je strategický bombardér TU-160M a stíhací letoun SU-57.

Tupolev Tu-160 je nadzvukový těžký strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel dlouhého doletu. Jedná se o nejtěžší a největší bombardovací letoun s rychlostí nad 2 Machy na světě. Jde o největší a nejtěžší bojový letoun a nejrychlejší bombardér, který je nyní ve službě. Dále o největší a nejtěžší letadlo s měnitelnou geometrií křídel, jaké kdy létalo. V těchto dnech převzalo ruské letectvo další dva kusy těchto letadel v modernizované verzi Tu-160M.

Suchoj Su-57 je jednomístný dvoumotorový proudový víceúčelový stíhací letoun páté generace se schopnostmi stealth navržený k vybojování vzdušné převahy a k bitevním úkolům. Disponovat by měl schopnostmi jako je supercruise, dále supermanévrovatelností a pokročilejší avionikou, která by měla překonávat předchozí generace stíhačů, stejně jako pozemní nebo námořní obranné vybavení. Gagarinův závod vyrobil a předal ruskému ministerstvu obrany další várku těchto letounů.

Zdroj: Wikipedia.org (TU-160, SU-57)

Zpracoval Rudolf Hruboň