Start rakety Iskander; Foto: Repro RIA / Ministerstvo obrany Ruské federace

Start rakety Iskander; Foto: Repro RIA / Ministerstvo obrany Ruské federace

Zahraniční

VIDEO: Rusko zničilo v přístavu Oděsa vojenskou loď a sklad raket

Ruské ministerstvo obrany informovalo o zničení ukrajinské válečné lodi a skladu amerických protilodních střel Harpoon v přístavu Oděsa. Útok nezasáhl tu část přístavu, která slouží pro civilní provoz, zdůraznilo ministerstvo.

Zbraně dodané USA

„V námořním přístavu města Oděsa, na území loděnice, námořní vysoce přesné rakety dlouhého doletu zničily ukrajinskou válečnou loď v doku a sklad protilodních střel Harpoon, které Spojené státy dodaly pro kyjevský režim,“ píše se ve zprávě.

 

Úder navíc vyřadil z provozu výrobní zařízení podniku na opravu a modernizaci vojenských lodí ukrajinského námořnictva, dodalo ministerstvo. Popřelo tak zprávy západních médií, že útokem byla zasažena ta část přístavu, která má sloužit mimo jiné pro dodávky ukrajinského obilí.

Rusko dohodu neporušilo

„Podle vysokého představitele OSN Rusko dohodu o vývozu obilí přes ukrajinské přístavy neporušilo, protože se nezavázalo, že nebude útočit na ty části ukrajinských přístavů, které nejsou přímo využívány pro vývoz obilí, pokud se v blízkosti nacházely vojenské cíle,” napsal v neděli americký deník New York Times (viz ZDE).

Zpracoval Rudolf Hruboň