Zahraniční

VIDEO: Rusko zaútočilo na západní Ukrajinu bombardéry Tu-22M3

Ruská armáda použila bombardéry dlouhého doletu Tu-22M3 k útoku na Ukrajinu z Běloruska. Celkově v sobotu Rusko vystřelilo na území Ukrajiny více než padesát raket různých typů odpalovaných ze vzduchu, z moře i ze země. Uvedla to agentura Unian (viz ZDE).

Ukrajinská vzdušná obrana je téměř bezmocná

“Poprvé z území Běloruska použil nepřítel proti Ukrajině dálkové bombardéry Tu-22M3. A také obnovil použití operačně-taktických systémů Iskander z této země. Řízené střely Kalibr z moře byly namířeny hlavně na cíle na západní Ukrajině,“ stojí v prohlášení velení vzdušných sil ukrajinské armády. Velení ukrajinských vzdušných sil přiznává, že ruské střely Kh-22, Onyx a Iskander jsou extrémně obtížné cíle pro ukrajinské systémy protivzdušné obrany. Rychlost střel Onyx a Kh-22 je přes 3000 km/h. A rakety Iskander OTRK létají po balistické dráze. Jejich zničení je pro ukrajinské systémy protivzdušné obrany extrémně obtížným úkolem.

V Kyjevě opět vyhlášen zákaz nočního vycházení

Zřejmě v souvislosti s tím, že Rusové opět přistoupili k mohutnému ostřelování ukrajinského vnitrozemí, vyhlásil Kyjev po dlouhých týdnech znovu zákaz nočního vycházení. Oznámila to dnes regionální vojenská správa pro Kyjev. Zákaz vycházení bude platit každý den od 23:00 do 5:00. Zákaz zatím potrvá šest dní od 26. června do 3. července. Mychajlo Podoljak, poradce prezidentské kanceláře, se domnívá, že Rusko chtělo svými útoky zastrašit Ukrajince a způsobit paniku nočním masivním ostřelováním.

Zpracoval Rudolf Hruboň