Zahraniční

VIDEO: Rusko zajišťuje bezpečnost v Kazachstánu

Vojenské letectvo Ruska pokračuje v přesunu ruského kontingentu mírových sil OSKB (Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti) na letiště Almaty a Žetygen. Hlavními úkoly bude ochrana důležitých státních a vojenských objektů a pomoc pořádkovým silám Kazachstánu při stabilizaci situace.

Nepokoje v Kazachstánu

Masové protesty v Kazachstánu začaly na začátku roku 2022. Obyvatelé protestovali proti zdvojnásobení ceny zkapalněného plynu (LPG), poté se protesty rozšířily i do dalších měst. 4. a 5. ledna došlo ve starém hlavním městě Almaty ke střetům s bezpečnostními silami, při nichž policie použila slzný plyn a omračující granáty. V celém Kazachstánu nefungoval internet a řada televizních kanálů dočasně zastavila vysílání. Demonstranti se střetli s příslušníky kazachstánských bezpečnostních složek a došlo k obětem na obou stranách.

Útoky na radnice a policii

Účastníci těchto události, které označují úřady za bojovníky nebo teroristy, se pokusili o několik útoků na administrativní budovy a na policejní stanice, ale tyto útoky byly odraženy. Během těchto útoků nicméně ukořistili útočníci velké množství zbraní. Podle informací OSN bylo v průběhu protestních akcí zraněno asi tisíc lidí. Kazachstánské MV oznámilo, že zahynulo 18 příslušníků bezpečnostních sil. Ráno 5. ledna kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev odvolal vládu a Bezpečnostní radu republiky, čímž odvolal exprezidenta Nursultana Nazarbajeva.

Zpracoval Rudolf Hruboň