Zahraniční

VIDEO: Rusko vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat

Rusko úspěšně vyzkoušelo novou mezikontinentální raketu Sarmat, uvedlo ve středu ruské ministerstvo obrany. Prezident Vladimir Putin vzápětí prohlásil, že tato jedinečná zbraň přiměje k zamyšlení všechny, kteří se pokoušejí Rusko ohrožovat.

Nová generace strategických zbraní

Raketa odstartovala ve středu odpoledne z podzemního sila na kosmodromu Pleseck u Archangelska na severu evropského Ruska a cvičné hlavice zasáhly polygon Kura na poloostrově Kamčatka na Dálném východě. Raketa je schopná dopravit bojové hlavice na jakékoliv místo na Zemi, a to jak přes severní, tak jižní pól, poznamenal TASS. Sarmat patří k nové generaci ruských strategických zbraní, jejichž vývoj ohlásil ruský prezident Vladimir Putin již v předvečer prezidentských voleb v roce 2018. „Blahopřeji k úspěšnému vypuštění mezikontinentální balistické rakety Sarmat. Je to velká a významná událost v rozvoji perspektivních zbraňových systémů ruské armády,“ řekl nyní Putin podle agentury TASS.

Posílení bojového potenciálu Ruska

Podle ruského prezidenta se zbraň vyznačuje nejvyššími technickými parametry a je schopna překonat všechny prostředky moderní protiraketové obrany. „Nemá obdoby ve světě a ještě dlouho mít nebude. Tato skutečně jedinečná zbraň posílí bojový potenciál našich ozbrojených sil, spolehlivě zajistí bezpečnost Ruska vůči vnějším hrozbám a přiměje k přemýšlení ty, kdo se v zápalu zběsilé, agresivní rétoriky snaží ohrožovat naši zemi,“ zdůraznil Putin. Jejím úkolem je totiž způsobit nepříteli co nejtěžší ztráty a zlomit tak jeho odhodlání pokračovat v boji. Do výzbroje by raketa mohla být podle dřívějších vyjádření ruských představitelů zařazena v letošním roce. Ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že se tak stane po završení nynějších zkoušek. Jeden raketový pluk se již připravuje na přezbrojení.

Zpracoval Rudolf Hruboň