Ukrajinský zajatec v nemocnici; Foto: Repro RIA Novosti

Ukrajinský zajatec v nemocnici; Foto: Repro RIA Novosti

Zahraniční

VIDEO: Rusko ukázalo péči o zajatce z Azovstalu v nemocnici

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo první video zajatých ukrajinských vojáků ze závodu Azovstal, kteří se nyní léčí v Doněcké Lidové Republice (DLR).

Poděkování za péči

“Jsem v nemocnici ve městě Novoazovsk. Přístup ke mně je normální. Nepůsobí na mě neurofyzicky ani psychicky. Podívali se mi na nohu, řekli, že je vše v pořádku. Jídlo je výborné,” uvádí Viktor Šapošnikov, zajatý voják ukrajinských jednotek na videu ministerstva obrany.

 

Zajatý voják Národní gardy Ukrajiny Daniil Zučenko souhlasí s tím, že péče i přístup k nim je vynikající“. Podle mladíka se mu v důsledku poranění střepinou zlomila šlacha na noze. “Pomáhají, léčí. Řekli, že po šesti měsících rehabilitace bude teoreticky vše v pořádku,” dodal.

Obránci Azovstalu se vzdali

Podle ruského ministerstva obrany se za posledních 24 hodin vzdalo z Azovstalu 694 vojáků a ozbrojenců neonacistického praporu Azov, včetně 29 zraněných. Za pouhé dva dny tak složilo zbraně 959 lidí, z toho 80 zraněných. 24. února Rusko zahájilo speciální vojenskou operaci k denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny. Jak zdůraznil prezident Vladimir Putin, jejím cílem je „chránit lidi, kteří byli osm let vystaveni šikaně a genocidě ze strany kyjevského režimu“. Ruská armáda podle ministerstva obrany útočí pouze na vojenskou infrastrukturu a ukrajinské jednotky, civilní obyvatelstvo nic neohrožuje. Hlavním cílem operace je osvobození Donbasu.

Zpracoval Rudolf Hruboň