Zahraniční

VIDEO: Rusko ovládlo s pomocí Čečenců Lysyčansk

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov zveřejnil na svém kanálu Telegram několik videí, která ukazují čečenské vojáky v Lysyčansku. Vojáci jsou na jednom videu vidět, jak drží svou vlajku a transparent vítězství v sovětském stylu na vrcholu administrativní budovy.

Další postup na Slovjansk

Proruské síly dobyly klíčové ukrajinské město Lysyčansk, a podle Moskvy tak plně ovládají celou Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. O dobytí strategicky významné oblasti informoval prezidenta Vladimira Putina ministr obrany Sergej Šojgu. Podle generálního štábu se od pondělí ruská vojska snaží proniknout do dalšího důležitého ukrajinského města Slovjansku. V pondělí ráno ukrajinský generální štáb přiznal, že se ruská vojska snaží proniknout ke Slovjansku ze severu, od města Izjum. V ranním hlášení rovněž uvedl, že Rusové upevňují své pozice v Severodoněcku a Lysyčansku, jehož dobytí ruskými jednotkami ukrajinské velení v neděli potvrdilo.

Významný ruský úspěch

Dobytí klíčového Lysyčansku znamená pro Moskvu průlom, protože město poslouží ruským vojskům jako základna pro další postup na města Slovjansk, Kramatorsk nebo Bachmut, shodují se zahraniční média. Pád Lysyčansku Rusko posouvá blíž k převzetí kontroly nad celým Donbasem – jednomu z cílů, které si Moskva na začátku invaze vytyčila. Východoukrajinský Slovjansk, který se nachází jen několik kilometrů od frontové linie, byl v neděli podle starosty města terčem nejsilnějšího ostřelování za poslední dobu. Agentura AP uvedla, že dobytí Lysyčansku otevírá ruským silám cestu právě k postupu na Slovjansk v sousední Doněcké oblasti.

Zpracoval Rudolf Hruboň