Zahraniční

VIDEO: Rusko opravilo Kerčský most v rekordně krátkém čase

Rusku se podařilo v rekordně krátkém čase necelých 2 měsíců zcela opravit silniční část mostu, která byla poškozena při ukrajinském teroristickém útoku 8. října. Výsledek opravy si osobně zkontroloval ruský prezident Vladimir Putin.

Rekordně krátký čas

Rusku se podařil husarský kousek, když opravilo silniční část mostu za necelé 2 měsíce od teroristického útoku Kyjeva. Na videu zveřejněném ruskými médii je Putin za volantem osobního automobilu, kde ho z místa spolujezdce o stavu mostu informuje ruský vicepremiér Marat Chusnullin. Podle agentury TASS ruský prezident při návštěvě hovořil i s opraváři a vládním činitelem zodpovědným za opravu. Most je strategicky důležitý pro zásobování poloostrova Krym a nově připojených ruských regionů.

Terorismus Kyjeva

Silná exploze otřásla mostem letos 8. října. Po výbuchu začalo na železniční části mostu hořet několik cisteren a propadla se část silnice. Podle ruského protiteroristického výboru na mostě vybuchla bomba nastražená v nákladním autě. Při incidentu zahynuli tři lidé, patrně cestující v autě jedoucím vedle nákladního vozu. Moskva následně uvedla, že za útokem stojí ukrajinské tajné služby, Kyjev ale nenašel dodnes odvahu se k zodpovědnosti přihlásit. Rusko, které letos v únoru na Ukrajinu zaútočilo, nicméně reagovalo rozsáhlými údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Zpracoval Rudolf Hruboň