Zahraniční

VIDEO: Rusko nasadilo do boje na Ukrajině Terminátory

Rusko nasadilo na Ukrajině nová víceúčelová obrněná vozidla Terminátor. Jedná se o silně obrněná a vyzbrojená pásová bojová vozidla. Spojené státy ani žádný z jejich západních spojenců prozatím podobnou zbraň nemají.

Smrtící palba

Vyvinul ho Uralvagonzavod, přední výrobce ruských tanků. Terminátor je víceúčelové silně obrněné a vyzbrojené pásové bojové vozidlo. „Jeden Terminátor nahradí šest bojových vozidel pěchoty a 40 vojáků. Je nemožné přežít pod zuřivou přesnou palbou ruského vozidla,“ uvedl Uralvagonzavod ve svém prohlášení. Ruský tank BMPT-72 přezdívaný „Terminátor“ je navržený tak, aby chránil svou pětičlennou posádku i před radiací po jaderném výbuchu. Je silně pancéřovaný, vyznačuje se pokročilými technologickými možnostmi, včetně těžké výzbroje a pokročilého řízení palby s vysokým stupněm manévrovatelnosti.

Na různé typy cílů

Terminátor je vyzbrojený dvěma automatickými kanóny, dvěma granátomety a čtyřmi raketomety, přičemž protitankový raketový systém dokáže zasáhnout cíle až do vzdálenosti šesti kilometrů. Tato rozmanitá sada zbraní umožňuje Terminátorovi zaútočit na různé typy cílů, včetně tanků, pěchoty, opevnění. Může napadnout i nepřátelské vrtulníky a nízkoletící letadla. Nejsilnější zbraní jsou čtyři protitankové nebo protipěchotní rakety, které dokážou prostřelit až 800 milimetrový pancíř. Posádku tvoří velitel, řidič a tři střelci. Má k dispozici nejmodernější senzory, které mu dovolují i ve špatném počasí zaznamenat cíle až na 7 000 metrů.

Zpracoval Rudolf Hruboň