Zahraniční

VIDEO: Ruské stíhačky zachytily v blízkosti svých hranic americké průzkumné letadlo

Ruské stíhačky zachytily americký průzkumný letoun RC-135 nad Japonským mořem nedaleko ruských hranic a v bezpečné vzdálenosti jej doprovodily směrem od ruského území.

Zásah proti možnému narušiteli

Video letu RC-135 zveřejnilo v sobotu 11. července ruské ministerstvo obrany. Podle agentury byly „pro identifikaci a zachycení cílů ve vzduchu použity stíhačky Su-35S a MiG-31BM z jednotek protivzdušné obrany východního vojenského okresu.“ Ve zprávě se dále uvádí, že ruské stíhačky průzkumné letadlo doprovázely až do okamžiku, kdy se vzdálilo od ruských státních hranic, načež se dané stroje vrátily zpět na základnu. Ministerstvo zdůraznilo, že všechny lety ruského letectva jsou prováděny „v přísném souladu s mezinárodními pravidly pro používání vzdušného prostoru nad neutrální vodami“.

Incident před několika dny

Již dříve, 1.července, stíhací letouny Černomořského loďstva vzlétly do vzduchu, aby zachytily americký průzkumný letoun. Informovala o tom tisková služba Jižního vojenského okruhu.
Speciální síly ruské protivzdušné obrany zaznamenaly americký letoun ve značné vzdálenosti od hranic a nepřetržitě jej sledovaly pomocí radarových kontrol. Za tímto účelem byly do vzduchu vyslány víceúčelové stíhačky Su-27. „Ruské bojové letouny se přiblížily k leteckému cíli a označily jej za průzkumný letoun RC-135W Rivet Joint US Air Force. Poté letoun změnil kurz a zamířil pryč od ruských státních hranic,“ uvedla tisková služba.

Americké provokace jsou časté

Zahraniční, nejčastěji americké letouny a drony pravidelně provádí průzkum u ruských hranic. Často jsou vidět nad Baltským mořem, v oblasti Krymu a Krasnodarského kraje, stejně jako v blízkosti ruských základen v Sýrii. Jen za poslední týden ruská armáda zaznamenala poblíž státních hranic asi 21 průzkumných letadel a šest bezpilotních letounů. Kvůli tomu byly stíhačky dvakrát vyslány do vzduchu.

Rudolf Hruboň