Zahraniční

VIDEO: Ruské stíhačky nad Baltským mořem doprovázely americké bombardéry

Ruské stíhačky SU-27 doprovázely bombardéry B-52H amerického letectva a letadel průzkumného letectva NATO nad Baltským mořem poté, co byly nepřátelské letouny zpozorovány silami protivzdušné obrany Západního vojenského okruhu Ruska.

Vojenské cvičení NATO

V oblasti Baltského moře probíhá od minulého týdne vojenské cvičení Baltops 2020, které má za cíl nacvičovat blokaci strategicky důležité oblasti Dánských úžin a Kielského zálivu, kde se dá lehce kontrolovat námořní vstup do Baltského moře ze strany Atlantiku. NATO si tak chce zajistit vojenskou převahu nad Ruskem v případě vojenského konfliktu. Oficiální záminkou cvičení je údajný nácvik zásobování členských zemí aliance zdravotnickými prostředky při případné druhé vlně koronaviru.

Rusko protestuje

Rusko se k právě probíhajícímu cvičení přirozeně staví velmi kriticky. První místopředseda obranného výboru Státní dumy Andrej Krasov prohlásil, že tyto manévry jsou jsou zaměřeny na destabilizaci bezpečnostní situace v Baltském moři. Rusko je podle něj připraveno odpovědět na jakékoliv vojenské kroky NATO namířené proti Rusku v této oblasti. Západ by totiž v případě vyostřující se mezinárodní situace již zmíněné Dánské úžiny snadno zablokoval.

Rudolf Hruboň