Zahraniční

VIDEO: Ruská studentka Maria Butinová byla propuštěna z amerického vězení a vrací se domů

Ruská studentka Maria Butinová, která byla nespravedlivě vězněna ve Spojených státech, byla v pátek překvapivě propuštěna z vězení, aby se mohla vrátit do své vlasti.

Propuštění před koncem trestu

Butinová byla propuštěna po 15 měsících věznění, tzn. před uplynutím 18-měsíčního trestu, který jí byl vyměřen za to, že byla údajnou “neregistrovanou zahraniční agentkou. Studentka opustila vězení v Tallahassee na Floridě a poté byla americkými imigračními orgány vzata do vazby před nástupem do letadla směřujícího z Miami do Moskvy. Maria Butinová přistála v sobotu v Moskvě. Na improvizované tiskové konferenci poděkovala jak ona, tak její otec za podporu veřejnosti a ruské vlády. Maria prohlásila, že “Rusové se nikdy nevzdávají”.

Maria se vítá se svým otcem:

Údajná zahraniční agentka

Butinová založila v roce 2011 ruskou organizaci pro práva na zbraně. V roce 2016 se přestěhovala do Spojených států na studentské vízum. V USA hledala podporu pro uvolnění přísných zákonů ohledně držení zbraní, které platí v Rusku. Proto začala spolupracovat s americkou Národní asociací střelných zbraní (NRA), silnou lobbistickou organizací působící mezi americkými politiky. V červenci 2018 byla zatčena na základě obvinění z toho, že byla údajně neregistrovaným zahraničním agentem Ruské federace, za což byla v dubnu tohoto roku v zinscenovaném soudním procesu odsouzena.

Rudolf Hruboň