Zahraniční

VIDEO: Ruská stíhačka zasahovala vůči švédskému špionážnímu letounu

Ruská vojenská stíhačka Su-27 zasahovala kvůli identifikaci neznámého letadla, které se blížilo k ruským hranicím. Potenciální útočník se ukázal být švédským špionážním letounem, který shromažďoval informace o ruských vojenských zařízeních.

Švédové vypnuli transpondér

Švédské špionážní letadlo vypnulo při uskutečňování mise nad Baltským mořem svůj transpondér, oznámilo ruské Ministerstvo obrany ve čtvrtek. Zveřejněný videozáznam ukazuje, jak se Su-27 blíží ke švédskému špionážnímu stroji, aby jej identifikoval a sleduje jej, dokud švédský letoun nezměnil směr a začal se opět vzdalovat od hranic ruského vzdušného prostoru. Incident se odehrál v mezinárodním vzdušném prostoru.

Západ zvýšil špionáž Ruska

V posledních letech se několikanásobně zvýšila špionážní aktivita letounů NATO na hranicích Ruska. Zejména k americkým špionážním strojům musí vzlétat ruské stíhačky velmi často. Nyní byl poprvé zapojen do špionáže vojenský letoun dosud formálně neutrálního Švédska. Zjišťování špionážních informací je součástí příprav Severoatlantické aliance na plánovanou vojenskou akci vůči Rusku v blízké budoucnosti.

-rh-