Zahraniční

VIDEO: Rozzuřený dav v Bagdádu prolomil bránu americké ambasády, na místě se střílí

Dav rozzuřených iráckých demonstrantů v úterý v Bagdádu prolomil bránu sídla amerického velvyslanectví, podle agentury AP se na místě střílí. Ambasáda je evakuovaná. Bouřlivé protesty jsou reakcí na nedělní americké nálety.

Zvůle Američanů v Iráku

Bouřlivé protesty jsou reakcí na nedělní americké nálety na pozice jedné šíitské skupiny, jež působí v Iráku a má podporu Íránu. Agentura AP informovala, že demonstranti už před vniknutím do komplexu na budovu velvyslanectví útočili kamením a lahvemi s vodou, postavili venku stany a porozbíjeli bezpečnostní kamery. Podle agentury AFP také pálili americké vlajky. USA kvůli napjaté situaci evakuovaly velvyslance i personál ambasády. Pentagon nedělní nálety, při nichž přišlo o život nejméně 25 šíitských milicionářů, označil za odvetu za páteční útok na iráckou vojenskou základnu u Kirkúku. Kromě iráckých vojáků ji využívají také Američané. O život tam přišel jeden americký civilista.

Narušení suverenity země

Americké odvetné útoky kritizovali již včera také iráčtí politici, podle nichž USA narušily suverenitu Iráku (viz ZDE). Údery mířily na pozice skupiny Katáib Hizballáh, za níž údajně stojí Írán. Podle AP k vyslanectví dorazili šíité, kteří předtím v jiné části hlavního města pohřbili oběti náletu. Reportéři AP viděli dav, jak se snaží dobývat do komplexu s voláním “Pryč s USA, Smrt Americe, Smrt Izraeli.” Lidé začali házet na strážce a bezpečnostní kamery lahve s vodou a ochranka se podle AP stáhla za skleněné kryty u vstupů. Protestující nesli hesla požadující odchod Američanů. „Parlament nás musí zbavit amerických vojáků, pokud ne, postaráme se o to my. Zavřete americké velvyslanectví v Bagdádu,“ stálo na transparentech. Někteří účastníci popsali zeď i okna komplexu nápisem “Zavřeno ve jménu odboje.”

Američané na útoku trvali

Americký ministr zahraniční Mike Pompeo nedělní nálety obhajoval, když řekl, že “USA nebudou Íránu trpět v Iráku akce, při nichž budou ohroženy životy Američanů.” Dosluhující irácký premiér Ádil Abdal Mahdí na pondělním setkání se členy vlády řekl, že se pokoušel USA přimět k tomu, aby akci odvolaly, ale američtí představitelé na ní prý trvali. Americká armáda nálet popsala jako údajně “přesně mířené údery” na pět pozic skupiny Katáib Hizballáh, tedy Brigády Hizballáhu, které působí v Iráku a Sýrii. Agentura Reuters soudí, že útoky mohou Irák zavléct do zástupného konfliktu mezi USA a Íránem v době, kdy se potýká s vážnými domácími problémy a vlnou protivládních a sociálních protestů.

Rudolf Hruboň