Zahraniční

VIDEO: Rozloučení s Merkelovou připomnělo nacistické srazy

Angela Merkelová opustila ve čtvrtek místo kancléřky Spolkové republiky Německo, které zastávala 16 let. Rozloučení doprovázela megalomanská ceremonie, která svým provedením připomněla někdejší srazy německých nacistů.

Staroněmecká vojenská pocta

Ve čtvrtek se Německo rozloučilo s bývalou kancléřkou velkým čepobitím, jehož prostřednictvím němečtí vojáci vyjadřují nejvyšší úctu Merkelové odcházející z funkce. Prostřednictvím velkého čepobití se v Německu armáda tradičně s vojenskými poctami loučí s nejvyššími ústavními činiteli, což je v této zemi vyjádřením nejvyšší možné pocty ze strany armády. Bubnující vojáci v helmách s loučemi v rukou a kulisou v podobě tmy ale mnohým připomněli nechvalně známé srazy německých nacistů z dob druhé světové války. Scenérie pobouřila mnohé uživatele sociálních sítí. „Otevřené prostranství, hra stínů, planoucí pochodně, geometricky precizní rozestavení, blonďáci v uniformách s povědomou helmou a libozvučná němčina. Chvilku jsem myslel, že to jsou záběry z natáčení něčeho úplně jiného…“ okomentoval akci na Twitteru např. český novinář Tomáš Jirsa.

Příspěvek novináře spustil vlnu reakcí. U drtivé většiny komentujících Jirsova tweetu tato ceremonie také vyvolala asociace s Německem za dob Třetí říše: Pořád je to tam. Tváří se to jako divadlo, ale genetická paměť staletí se nedá jen tak vymazat,“ napsal například Petr Holý.

„Mutti Merkel se těch 15 let nebo jak dlouho strašila ve funkci, asi musela hodně přemáhat, aby si to nedopřála častěji. Ale může být spokojena. Evropu zkurvila stejně jako její vzor. Po Hitlerovi se aspoň dalo uklidit a postavit města znovu. Po ní se už musláků nezbavíme,“ reagoval zase Milan Vinický.

Dokonce i vzhled německých vojáků vyvolává u čtenářů obdobné asociace: „Hej oni mají furt stejný helmy?“ vyjádřil se sledující s nickem NÝVLT.

„Tedy ty helmy jsou takový…. Podobný. Teď ta armáda teda bude hlídat inkluzivní trans muslimy a větrníky a zakazovat migrantům, kudy do Němec, jako no. Já být německý voják, netoužím po ničem jiném,“ reaguje další pisatel s přezdívkou UsměvavýAndy.

Díváme se na stejné záběry, stejné zbraně jako naši prarodiče v třicátých letech minulého století!! Co nám tím naznačují!?“ komentuje Jaromír Vaculík.

Mají to furt v sobě. Dříve chtěli vyhladit půlku světa a teď další extrém,“ uzavřel diskuzi uživatel Pan Vajíčko.

Zpracoval Rudolf Hruboň