Předseda SPD Tomio Okamura; Foto: SPD / Wikimedia Commons

Předseda SPD Tomio Okamura; Foto: SPD / Wikimedia Commons

Domácí

VIDEO: Romové vyhrožují Okamurovi pobodáním. Věc vyšetřuje policie

Policie prošetřuje výroky bývalého zaměstnance Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje Ladislava Márthy. Ten na videu vyzýval k pobodání předsedy SPD Tomia Okamury. Další aktéři z videonahrávky však tvrdí, že šlo pouze o nadsázku, uvedl Deník N (viz ZDE).

Romové chtějí bojovat bodáním

„Měli bychom probrat závažnou věc, protože budou volby. Musíme probrat pana Okamuru, protože dobře víte, že chce odejmout dávky na bydlení. My s tím nesouhlasíme. Proti jeho návrhu se postavili Piráti,“ začíná video z restaurace v Novém Boru, které na svém účtu sdílel právě šéf SPD. Od kritiky Okamury a neustálého chválení Pirátů ale hlavní řečník Ladislav Mártha přešel k nabádání ke konkrétním činům. „Budeme bojovat proti Okamurovi, takže všichni do boje a akce. Vezměme si nože a budeme ho takhle bodat. Tady to máš, Okamuro! Všichni Romáci by měli jít do boje, měli bychom Okamuru odstranit, je to rasista. Nechceme, aby pokračoval ve Sněmovně,“ vybízel na videu.

Rom

Romští předáci z Libereckého kraje ve videu vyzývají všechny Romy k tomu, aby vzali nože a pobodali Okamuru a k odstranění mojí osoby. Věc vyšetřuje policie. Jako důvod Romové ve videu uvádí to, že Okamura chce ukončit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými. A zároveň Romové ve videu vyzývají ostatní Romy k tomu, aby ve volbách volili Piráty, kteří chtějí dávky zachovat. Podívejte se na video a SDÍLEJTE. A podpořte prosím u voleb SPD, ať ukončíme zneužívání dávek nepřizpůsobivými?? A ať potopíme Piráty??? SPD NEPOKLEKNE a DRŽÍ SLOVO?? MÁME ODVAHU ŘÍKAT PRAVDU??

Zveřejnil(a) Tomio Okamura – SPD dne Čtvrtek 2. září 2021

Šlo prý o nadsázku, tvrdí účastníci

Další účastníci večeře však argumentují, že šlo prý o nadsázku, nikoliv o vyzývání k násilí. Podle předsedy Romské demokratické strany Miroslava Tancoše si Mártha ve svém prohlášení dělal legraci a svá slova nemyslel vážně. Byla to ironie. Proč policie nešetří, když Okamura tvrdí, že nám dá pracovní tábory, nebo posílá cikány do plynu? My s nikým nechceme vést válku a nechceme nikoho bodat. Byla to celé ironie a média z toho dělají velkou bublinu v jeho prospěch,“ tvrdí Tancoš pro Deník N. Nutno podotknout, že většinu výroků hlavního řečníka ostatní účastníci večeře vítali s potleskem či dalšími souhlasnými gesty.

Okamura věc předal policii

Okamura v reakci na video podotkl, že případem se už zabývá policie. Romští předáci z Libereckého kraje ve videu vyzývají všechny Romy k tomu, aby vzali nože a pobodali Okamuru, a k odstranění mojí osoby. Jako důvod Romové ve videu uvádí to, že Okamura chce ukončit zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými,“ napsal na sociální síti. To, že se vše dostalo až ke strážcům zákona, potvrdila redakci CNN Prima NEWS mluvčí liberecké policie Vladimíra Šrýtrová. „O videu víme a případ opravdu prošetřujeme,“ řekla. Kriminalisté již zahájili úkony trestního řízení pro důvodné podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování.

Zpracoval Rudolf Hruboň