Domácí

VIDEO: První rozhovor s prezidentem Zemanem od hospitalizace. Cítí se lépe

Prezident Miloš Zeman poprvé promluvil od doby, kdy vážně onemocněl a následně byl hospitalizován. Poskytl rozhovor rádiu Frekvence 1. Sdělil, že se chystá jmenovat předsedu ODS Petra Fialu premiérem. Promluvil však také o svém zdravotním stavu a svých kriticích.

Prezident se cítí lépe

„Cítím se naprosto normálně a dokonce, protože nejsem přetížen, lépe než obvykle. Představte si, že měsíc nekouřím, neříkám, že mi to vydrží, ale měsíc je dlouhá doba,“ řekl. Vyvrátil také spekulace, že by podpis pod dokumentem, jímž svolal Sněmovnu, měl být falešný. Za nejdůležitější v tuhle chvíli považuje sestavení nové vlády. V tomto okamžiku jde především o téma jmenování Fialy premiérem. K tomu musí proběhnout ještě několik kroků. Vláda musí podat demisi po ustavující schůzi. Myslím, že tam nebude žádný problém,“ řekl prezident v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Odsoudil své kritiky

Zeman se také ohradil proti výrokům bývalé ministryně Džamily Stehlíkové. „I když Stehlíková říká, že mám deset nemocí, tak můj stav je založen na tom, že mi nechutná jíst a že špatně trávím, kroky v nemocnici vedly k tomu, že už jsem normální,“ vysvětlil. Zkritizoval také postup senátorů, kteří uvažují o přijetí článku 66, jímž by hlavu státu zbavili pravomocí. „Pánové Fischerové a další jsou hluboce zklamáni mým stavem. Kryl kdysi řekl, že ČR by se měla jmenovat země závisti. Nenávist je nekonečná aspoň u některých,“ podotknul Zeman.

Chce dokončit mandát

V rozhovoru Miloš Zeman také uvedl že věří v to, že bude svůj prezidentský mandát vykonávat až do konce volebního období. „Můj mandát končí za rok a půl, nedojde-li v tomto časovém horizontu ke třetí světové válce, budu plnit svoje povinnosti rok a půl a poté jako šťastný penzista odejdu do důchodu. Doufám, že mezitím bude dokončen můj bungalov, který je shodou událostí také v Lánech,“ řekl prezident na závěr.

Zpracoval Rudolf Hruboň